luchtmacht. Als bekend heeft het opperbestuur kort voor het uitbreken van den huidigen oorlog met Duitschland beslist tot den aanbouw van drie slagkruisers, een beslissing, die in den Volksraad uitvoerig is toegelicht. Hoewel de bouw van deze schepen door het uitbreken van den oorlog voorloopig niet kan plaats vinden en het uitgesloten schijnt, ze op andere wijze te verkrijgen, mag men verwachten, dat de plannen der Regeering na de overwinning óf direct ten uitvoer zullen worden gebracht, óf aan de hand van de nieuw opgedane oorlogservaringen nader in overweging zullen worden genomen. Het laatste is wel het waarschijnlijkst, en het is in verband hier mede, dat deze oude kwestie aan actualiteit nog niets heeft inge boet x) De zoo gaarne door velen gepropageerde opvatting, dat wij in Indië slechts te doen zullen krijgen met een nevenactie van den vijand, is niet zeer waarschijnlijk. Integendeel. Laten wij het voor ons gunstigste geval van een bondgenootschappelijken oor log aannemen. Slechts in een dergelijken oorlog kan sprake zijn van een nevenactie tegen ons Rijk. Gezien de politieke en geogra fische gesteldheid zou in dit bondgenootschap Nederlandsch-Indië de zwakke schakel in de keten kunnen zijn. Verre van te mogen veronderstellen, dat de vijand deze zwakke schakel op een neven actie zal vergasten, mogen, ja, moeten wij aannemen, dat wij het hoofd zullen moeten bieden aan een bliksemsnelle, met overmach tige krachten uitgevoerde hoofdactie, ten doel hebbend, onze strategische hulpbronnen zoowel als strategisch belangrijke ge- biedsdeelen in bezit te nemen, en aldus den hoofdpartner in een ongunstige positie te drijven. Gedurende de hoofdactie tegen Nederlandsch-Indië zal onze machtige bondgenoot zoo noodig door een nevenactie in bedwang worden gehouden. Napoleon heeft zijn schitterendste overwinningen op de conti nentale coalities bevochten door toepassing van dit principe. Liddell Hart beschrijft in „The British way in Warfare" het suc cesvolle toepassen van hetzelfde beginsel door de waarlijk groote Britsche strategen, en stippelt in „Wat zijn Engeland's oorlogs kansen" den weg uit, welke ook in de toekomst moet worden ingeslagen. Wij zien ook thans weer, hoe Hitier de Britsche coa litie met eenige continentale mogendheden uiteen slaat, door ach tereenvolgens een aantal hoofdacties uit te voeren tegen de zwak ste bondgenooten, onderwijl de machtigste partners door neven acties hetzij van militairen dan wel van politieken aard in Wij vestigen er de aandacht op, dat deze serie artikelen is geschreven voordat in en om de Middellandsche Zee de krijgsbedrijven plaats vonden, welke zoo duidelijk hebben aangetoond, dat het zoowel te land als ter zee niet meer gaat om een „of het een öf het ander", maar om „het een èn het ander". In dit verband mag niet onvermeld blijven het persbericht, dat te Londen reeds een nieuw vlootplan zou zijn opgesteld, dat naast slagkruisers ook vliegkampschepen zou omvatten. (Red.) 556

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 26