bedwang houdend. En tenslotte hebben we gezien, hoe onze hui dige bondgenoot Engeland met steeds toenemend succes den zwak- sten „as"-genoot, slag op slag heeft toegediend. Zouden wij, met al deze voorbeelden voor oogen, dan nog mogen rekenen of hopen op een nevenactie? Zelfs al zou zulk een actie in groote mate waarschijnlijk zijn, dan nog is dit niet meer dan een „waarschijnlijkheid". Nu is het wel een primaire eisch, dat wij onze verdediging niet op welke waarschijnlijkheid ook mogen baseeren, tenzij dit de voor ons ongunstigste is, n.l. de snelle, krachtige hoofdactie des vijands, rechtstreeks te weerstaan zonder (directe) hulp van een bondgenoot. Gaan wij hiervan uit, dan zijn onverwachte teleurstellingen uitgesloten. Aan bovenstaanden eisch nu zal onze vloot binnen afzienbaren tijd niet kunnen voldoen, omdat wij zeker voorloopig niet in staat zijn, een marine te scheppen, die daarvoor sterk genoeg is. Sceptici zullen hiertegen inbrengen, dat het ons ook niet mogelijk zal zijn, een land- en (of) luchtmacht op te bouwen, die wel aan bovengestelden eisch zal kunnen beantwoorden. Zoo dit inderdaad juist is, zullen we onze eischen en wenschen moeten beperken, en wel in dier voege, dat het er dan om gaat, hoe we ons leven zoo duur mogelijk kunnen verkoopen. Kan dit het beste op zee worden gedaan Of zal het voordeeliger zijn, den vijand uit de lucht te bestoken Of is de beste oplossing, het ons vastklampen aan het te verdedigen territoir, daar, waar de vijand nog geen grond onder de voeten heeft Met het opwerpen van deze vragen zijn we weer aan het be ginpunt van het probleem aangekomen. Langs theoretischen weg zal men wel nooit tot een, voor een ieder ten volle aanvaardbare, beantwoording komen. Bovenstaand betoog heeft dan ook alleen ten doel, te strekken als inleiding voor de thans volgende poging tot toetsing aan de jongste oorlogspractijk. Mogen we thans reeds trachten, langs den weg der practijk naar de juiste oplossing van het vraagstuk te zoeken N.o.m. kan men hiermede nimmer te vroeg beginnen. Hoewel in dit stadium van den oorlog het trekken van alleszins betrouw bare conclusies over het algemeen voorbarig mag worden geacht, kunnen we toch reeds eenige gevolgtrekkingen maken, welke een hooge mate van juistheid bezitten. De huidige oorlog heeft ons ten aanzien van het gebruik van zee-, land- en luchtstrijd krachten reeds het volgende te zien gegeven a. De overmachtige Britsche zeemacht heeft tot op den dag van heden geen kans gezien, de Duitsche scheepvaart vlak onder de kust van het Europeesche vasteland geheel lam te leg gen. Dit feit vond bevestiging in de omstreeks Februari 1940 door Winston Churchill in het Britsche Lagerhuis afgelegde verkla ring, dat niemand van de marine zal kunnen verwachten, dat zij, rekening houdend met de enorme ontwikkeling van de luchtvaart 557

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 27