sedert den wereldoorlog, in de onmiddellijke nabijheid van de Duitsche kust zal patrouilleeren of de blokkade toepassen. Ook de talrijke berichten van jongeren datum over aanvallen van de R.A.F. op zich dicht onder de kusten bevindende vijandelijke schepen wijzen in deze richting. b. Duitschland ondernam een bliksemsnelle overzeesche actie tegen Noorwegen. De hiertoe met troepentransportschepen over gestoken nauwe zeeëngte van het Skagerrak werd tegenover machtige Britsche zeestrijdkrachten, .gesteund door zwakke lucht machteenheden, open gehouden door de zwakke Duitsche vloot in samenwerking met het overmachtige Duitsche luchtwapen. In hoeverre het door de Duitschers mogelijk reeds in de eerste dagen van de actie op de Noorsche en Deensche kusten in gebruik ge stelde kustgeschut een ingrijpende rol heeft gespeeld in het ver loop van den strijd, kan thans nog niet worden beoordeeld. Gezien echter de groote uitwerking van kustgeschut op oorlogsschepen mag wel worden aangenomen, dat bij eventueel gebruik hiervan de breedte van het Skagerrak door het ontstaan van een zeer onveilige strook zee vlak langs de beide kusten als het ware werd vernauwd. Vermeldenswaard, en voor ons een ernstige waarschu- wing, is het feit, dat een groot deel van de Duitsche vloot verloren is gegaan. Daar ondanks dat de Britsche vloot de Duitsche ver bindingen niet heeft kunnen afsnijden, mag met vrij groote waar schijnlijkheid worden geconcludeerd, dat het leeuwenaandeel in dit Duitsche succes ter zee aan de luchtmacht valt toe te schrijven. c. In Noorwegen kon de Duitsche luchtmacht, in samenwer king met aanvankelijk zwakke grondtroepen, de pogingen der Britten, onder dekking van het vuur der oorlogsschepen op de kust te landen, in hoofdzaak verijdelen. Weer stonden de Engel- schen voor de noodzakelijkheid, binnen te dringen door nauwe thans wel zeer nauwe waterwegen, i.e. de fjorden. Slechts bij Narvik hadden de Geallieerden meer succes, doch een betrouw bare maatstaf is dit niet. Wij moeten n.l. niet uit het oog ver liezen, dat de Duitsche legerleiding haar plannen tegenover de Lage Landen en Frankrijk reeds gereed had. Het is strategisch zeer juist gezien, dat een snelle opmarsch van het overmachtige Duitsche leger naar de Kanaalhavens Engeland vanzelf zou nood zaken, tot een concentratie van alle beschikbare krachten aan het Kanaal, hetgeen dan ook geschiedde, o.a. door het terugnemen van de expeditionnaire troepenmacht voor Narvik. Voor de Duit schers was een gevecht om tijdwinst aan dat frontgedeelte der halve voldoende. d. Bij Duinkerken leverden de Britsche luchtstrijdkrachten boven de kust slag met het Duitsche luchtwapen zij wisten zich hier te handhaven. Hoewel de berichten den indruk vestigen, dat de R.A.F. hier zeker geen plaatselijk overwicht vermocht te bevechten, zien we hier toch voor het eerst een actie, waarbij het Luftwaffe geen kans zag, zich van dit overwicht in de lucht 558

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 28