te verzekeren. Misschien wel buiten ieders verwachting zagen de Britten kans, hun verslagen en gedesorganiseerd expeditie- leger onder het vuur van den opdringenden vijand vrijwel geheel in te schepen en terug te voeren naar het vaderland. e. Heeft het Duitsche luchtwapen in nauwe zeestraten meer malen succes gehoekt tegenover de Britsche vloot, ook op de Noordzee heeft menigen keer een treffen plaats gevonden. Wel is ons nog weinig bekend omtrent het aandeel, dat de kapitale schepen van de Home Fleet in dezen strijd hebben gehad en ontbreken ons voorts nog de gegevens voor het vormen van een betrouwbaar oordeel over de uitwerking van vliegtuigbommen op oorlogsschepen, doch wel hebben de gebeurtenissen bewezen, dat deze kapitale schepen zoo noodig zonder ongelukken dwars over de Noordzee naar Noorwegen en elders kunnen worden gezonden. Wij vragen ons af, of de bovenvermelde gebeurtenissen niet reeds het trekken van de volgende conclusies wettigen 1. Indien de maritiem zwakkere het overwicht in de lucht bezit, is de scheepvaart vlak onder de eigen kust nog mogelijk, ook al beheerscht de vijand de zee. 2. Landingen en inschepingen zijn (c.q. op een eenigszins uit gebreide schaal) slechts uitvoerbaar, indien de vijandelijke lucht macht tijdens die handelingen niet het overwicht in de lucht bezit of kan verkrijgen. Zooals Duinkerken ons zeer vermoedelijk leert, hadden de Britten geen plaatselijk overwicht in de lucht noodighet was reeds voldoende, dat de vijand het niet kon behalen. 3. Vliegtuigen hebben een goede kans tegen vlooteenheden, die bij het uitvoeren van een landing „stil" liggen, dan wel in haar bewegingsvrijheid belemmerd zijn doordat zij zich in nauwe wateren bevinden. 4. In open zee zijn vliegtuigen niet in staat, vijandelijke zee- strijdkrachten (c.q. blijvend) te verdrijven. 5. Luchtstrijdkrachten ontwikkelden haar grootste aanvals- kracht dicht bij haar operatiebasis. Herhaald zij hier, dat met het aanvaarden dezer conclusies vooralsnog de noodige voorzichtigheid moet worden betracht. Ondanks dat zijn er voor Nederlandsch-Indië vele gunstige pers pectieven in te bespeuren. Nemen we voor ons geval daarbij nog in aanmerking, dat le een eventueele aanvaller in eerste instantie n.l. zoolang hij nog geen operatiebasis op ons grondgebied heeft kunnen in richten slechts vliegtuigen kan meenemen in beperkten getale en van beperkt vermogen 2e de huidige oorlogstoestand het bouwen van slagkruisers voorloopig onmogelijk heeft gemaakt 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 29