Door den stelknop st in te drukken, kan de plaathouder met plaat naar voren worden gekanteld. Wordt de knop, nadat de plaat in horizontalen stand is gebracht, losgelaten, dan zal hij door de werking van een veer weder naar buiten springen, waardoor een nok aan het linkeruiteinde van de draaiïngsas, zal grijpen in een daarvoor aangebrachte ligplaats. Hierdoor is terugklappen van de plaat onmogelijk. De donker gekleurde glasplaat, die eveneens zuiver plan-paral- lel moet zijn geslepen, doet uitsluitend dienst om te hel licht (b.v. tijdens waarneming van een doel bij onbewolkten hemel in de richting van de zon) tegen te gaan, waardoor een bijzondere in spanning van de oogen van den waarnemer wordt voorkomen. Opmerking. Het reflex-vizier kan uitsluitend en alleen wor den geregeld in de breedte, dus niet in verticalen zin. Dit impli- ceert, dat het zoodanig moet zijn geconstrueerd, dat de optische as van den cylinder onder alle omstandigheden automatisch loodrecht staat op de zielas van den loop. In het navolgende zullen wij aannemen, dat aan dezen con- structie-eisch volkomen is voldaan. ENKELE THEORETISCHE BESCHOUWINGEN. a. Lichtbreking op een spiegelvlak. (Fig. 2). AB stelt voor de doorsnede van een vlakken spiegel met het vlak van teekening CD een voorwerp in het vlak van teekening, waarvan de beide eindpunten licht uitstralen in alle richtingen. Alle in het vlak van teekening uit C en D naar den spiegel getrok ken rechte lijnen stellen dus invallende lichtstralen voor. Deze lichtstralen zullen worden teruggekaatst onder gelijke hoeken met de normaal in het punt van inval op het spiegelvlak. Houden we ons oog nu zoo boven den spiegel, dat het de terug gekaatste lichtstralen opvangt, dan zal van elk der beide punten 566 FIG. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 36