BEREKENINGEN EN CONSTRUCTIE VAN DE VOORHOUD- ELLIPSEN EN VLIEGRICHTINGEN (Fig. 4 t/m 9). Uit het voorgaande is gebleken, dat wanneer de zielas van den loop van het wapen nauwkeurig is gericht op een bepaald punt van een doel, onverschillig onder welken elevatiehoek dit wordt gezien, dit punt zich juist in het snijpunt van het kruisje in het reflex-vizier zal afteekenen. Hierbij dient, zooals reeds is gezegd, te worden aangenomen, dat met groote nauwkeurigheid is voldaan aan den belangrijken constructieëisch „optische as van het reflex vizier loodrecht op de zielas van den loop" (fig. 4). Alvorens nu met de berekeningen voor de constructie van het lijnenstelsel in het vizier aan te vangen, dienen wij de constanten, welke voor deze berekeningen zullen worden gebruikt, even nader te beschouwen. Als grondbeginsel voor de constructie is aangenomen, dat ge vuurd wordt op vliegtuigen, welke zich in een horizontaal vlak voortbewegen met een snelheid van 250 km/u., terwijl wordt ver ondersteld, dat het vuur wordt geopend, wanneer het doel op een afstand van 1000 meter is genaderd. De vluchttijd van den kogel voor een afstand van 1000 meter bedraagt voor den mitrail leur M.30 1.67 seconde, in welk tijdsverloop het vliegtuig een afstand van 1,67 X (250 km 3600) 116 meter aflegt. Veronderstellen we dat het wapen is opgesteld in 0 (perspecti vische voorstelling in fig. 5) en nemen we voor een oogenblik aan, dat de zielas van den loop loodrecht omhoog wijst, dus in de richting van het punt S. Afgezien van een kleine excentrische verschuiving van 12 cm, als gevolg van de bevestiging van het vizier aan het wapen (welke grootheid kan worden verwaarloosd) zal het snijpunt van het kruis in het reflex-vizier zich eveneens in het punt S tegen den hemel afteekenen. 570 loop met zielas. snijpunt kruis. reflex plaat. Sa* naar het doel lêns- elevatiehoek O. draaiingsas snijpunt kruis. mitrailleur. o F/e. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 40