kamer werkt, worden de waarnemingen alle of om de andere uitgezet, dus de le, 3e en 5e laag enz. Nadat een groep van 4 waarnemingen is uitgezet, corrigeert men voor de gemiddelde lengte- en breedte-afwijking. Het uit- werkingsvuur wordt hiervoor niet onderbroken. Een correctie op de doelsnelheid en c.q. op den koers, wordt normaal gegeven op opeenvolgende waarnemingen, welke tenminste 120" in tijd verschillen. Een fout in de snelheid uit zich, doordat de aanslagen zich in de zoglijn van het doel verwijderen, een koersfout, doordat de aanslagen zich langs een bepaalde lijn van de zoglijn verwijderen. Met correcties op den koers, moet de vuurleider zeer voorzichtig zijn, daar de spreidingen van de opeenvolgende lagen al vlug voor een koersfout kunnen worden aangezien. Een koersfout zal in den regel dan ook door den waarnemer worden waargenomen, die meestal nog de plaats in het water kan zien, waar de vorige lagen zijn gevallen. Blijkt reeds tijdens het uitwerkingsvuur, dat het doel onder het vuur uitloopt, dan wordt dit tijdelijk onderbroken, voor de laatste afwijking voor het volle bedrag gecorrigeerd, terwijl tevens een correctie op snelheid en c.q. den koers wordt gegeven. Ook bij een koersverandering van het doel tijdens het uitwerkingsvuur, onderbreekt men dit tijdelijk. De waarnemer geeft den nieuwen koers op de snelheid wordt echter niet opnieuw geschatmen gaat uit van de laatste geschoten snelheid. Met deze nieuwe gegevens wordt een laag afgevuurdmen corrigeert daarop voor het volle bedrag van de afwijking en gaat vervolgens onmiddellijk tot uitwerkingsvuur over, mits de afwijking niet grooter was dan 300 m. In het tegenovergestelde geval wacht men nog een laag af en handelt verder op de zoojuist aangegeven wijze. E. De werkwijze in de batterij. 1. De plaatsbepaling en het bepalen van de begin-gegevens. De plaats van het doel wordt bepaald op een planchet, dat is voorzien van een vel teekenpapier, waarop een ruitennet is aan gebracht. Dit ruitennet dient als hulpmiddel voor het snel uit zetten van schootsrichting en koers van het doel. Men werkt op een schaal van 1 50.000 en voert alle berekeningen uit met behulp van een nomogram of een rekenliniaal, zulks teneinde tijd te winnen en fouten te voorkomen. Van het vliegtuig komen achtereenvolgens de volgende gegevens binnen a. de hoogte, waarop wordt gevlogen, b. het tijdstip waarop de meting op het doel wordt verricht, c. de grondkoers van het vliegtuig, 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 43