Men legt de celluloidplaat met de klokcode met het cijfer 6 in de koersrichting en zet de waarneming uit. Het gevonden punt wordt gemerkt met het Romeinsche cijfer I. (Het uitzetten ge schiedt op schaal 1 10.000 of 1 5000, afhankelijk van de snelheid van het doel. De planchet-bedienaar beschikt over 2 celluloid driehoeken met meter-verdeelingen op genoemde schalen.) Met behulp van den celluloid driehoek van de gebezigde schaal meet men nu de afstanden in en loodrecht op de schootsrichting, gelegen tusschen de punten 1 en I. De correctie is 920 m minder en 350 m terug (zie figuur 25). De nomogram-bedienaar zet de correctie van 920 m minder om in °/oo van den schootsafstand, waarna de correctie aan den trefplaatsbepaler wordt opgegeven. Zoodra de correcties zijn aangebracht, wordt de waarnemer gewaarschuwd en op het eerstvolgende tempo weer gevuurd. Inmiddels trekt men door het punt I wederom de koerslijn en de schootsrichting. De tweede melding luidt 1 u. 200 m. Daar de afwijking kleiner is dan 3 a 400 m, wordt de waarnemer gewaarschuwd, dat de batterij overgaat tot het schieten van een groep van 3 lagen. Dit geschiedt door het geven van het sein „groep". Nadat het schot is uitgezet en de correcties aan den trefplaatsbepaler zijn opgegeven, wordt een vuurtempo van 40" ingeschakeld op het BU.-apparaat. De tijdrekenaar zorgt er voor, dat de vuurschel na de derde laag van de groep weer wordt omgelegd. Op het planchet gaat men nu als volgt te werk. Door het punt II dat als uitgangspunt dienst doet en waarvoor elk willekeurig punt van het planchet kan worden genomen, trekt men de koerslijn en de schootsrichting. Langs de koerslijn worden de punten 3, 4 en 5 uitgezetzij stellen de opeenvolgende trefplaatsen voor, behoorend bij de 3de, 4de en 5de laag (zie fig. 26)De tijdrekenaar Tusschen 2 en 3 ligt een tijdsverschil van 80". De afstand 2Va, gedeeld door het aantal tempo's (hier 8), geeft de geschoten snelheid van het doel aan. 5 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 46