8. MOTORISEERING VAN DE BERGARTILLERIE door F. L. KROESEN, le Luitenant-Adjudant der Artillerie. Naar aanleiding van de over dit onderwerp eerder in dit tijd schrift verschenen artikelen van de hand van de kapiteins Blanke- meijer en Hoorweg, zij het mij vergund dit vraagstuk opnieuw in beschouwing te nemen. Wellicht zal het kapitein Hoorweg ge noegen doen, te vernemen dat het thans een bergartillerist is, die zijn inzichten weergeeft. Met alle waardeering voor hetgeen de beide schrijvers t.a.v. de oplossing van het vraagstuk te berde hebben gebracht, lijkt het mij toch dat wij door het volgen van de door hen aangegeven richting mogelijk een verkeerden weg inslaan. M.i. ligt het op te lossen probleem eenigszins anders, is het de titel welke boven dit artikel staat, die in dit opzicht misleidend werkt. Immers, alvorens over te gaan tot de bespreking van een mo gelijke oplossing, dienen wij te onderzoeken, welke de voornaamste moeilijkheid is, die een oplossing vraagt. Zooals kapitein Hoorweg reeds opmerkte, heeft kapitein Blankemeijer zeer wel aangevoeld dat de huidige samenstelling van onze artillerie en in het bijzonder de beschikbare hoeveelheid geschut, het noodzakelijk maakt, de bergartillerie te bestemmen voor een taak, waarvoor zij naar aard en constructie minder geschikt is. Anders gezegd er staat ons een bepaalde hoeveelheid artillerie ter beschikking en uit deze bepaalde hoeveelheid moet het grootste rendement worden gehaald. Aldus redeneerend kom ik tot een andere te beantwoorden vraag dan kapitein Hoorweg, n.l. deze Op welke wijze geven wij aan de bestaande afdeelingen berg artillerie een grootere strategische beweeglijkheid, zonder haar tactische beweeglijkheid al te zeer aan te tasten Deze in onze verhoudingen noodzakelijke grootere strategische beweeglijkheid is slechts te bereiken door motorisatie en nu kom ik tot datgene waar ik reeds eerder op doelde, zeggende dat de titel van dit artikel misleidend werkte, en wel dat gemotoriseerde bergartillerie geen „bergartillerie" meer is, maar gemotoriseerde artillerie zonder meer wordt. Zulks in tegenstelling tot gemoto- 581

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 51