te varen, dan lijdt de juistheid van zijn vuur hier sterk onder. In ieder geval wordt dan het resultaat verkregen, dat het vijandelijk vuur ook slecht ligt. Er zijn echter nog andere gevallen denkbaar, dat luchtwaarneming van voordeel kan zijn. Deze gevallen zijn de volgende le. De batterij beschikt wel over meetorganen, dus wel over een groote basis, doch waarneming van het vuur is niet mogelijk (bijv. door den grooten afstand, waarop wordt gevuurd). In dit geval wordt de luchtwaarneming beperkt tot het uitwerkingsvuur, dat wordt vooraf gegaan door een inschietgroep. De waarnemingen worden nu uitsluitend gebruikt om verbetering van de ligging van het gemiddeld trefpunt te verkrijgen. Correcties op koers en snelheid mogen niet worden aangebracht. Het te volgen systeem komt overeen met het schieten met indirecte waarneming. De moeilijkheid is echter, den waarnemer bij aanwezigheid van meer dan een doel duidelijk te maken, welk doel onder vuur wordt genomen. Het systeem van waarnemen en melden der waar nemingen blijft zooals het hiervoor is uiteengezet. 2e. De batterij beschikt slechts over één zijpost zonder afstand meting. Daar aan het schatten van den afstand waarnemer (zijpóst) doel groote fouten kunnen kleven, is de luchtwaarneming vooral voor het inschieten van groot voordeelmen heeft dan slechts enkele lagen noodig om het gemiddeld trefpunt op het doel te brengen. Maar ook indien de noodvuurleiding moet worden toe gepast, brengt de luchtwaarneming een welkome aanvulling. Wij hebben nog niet gesproken over opleiding van waarnemers enz. Het schieten met luchtwaarneming vereischt zeer goed ge oefend personeel, zoowel wat betreft de onderlinge samenwerking in het vliegtuig als die van den waarnemer met de batterij. Bovendien is het schatten van de afwijkingen slechts door gron dige oefening te leeren. Voorts is het wenschelijk, dat de waar nemer een zeer goed inzicht heeft in de vuurleiding van de kustartillerie. Zonder behoorlijke voorbereiding zoowel van den waarnemer zelf als in de samenwerking met de kustbatterijen, is deze methode tot mislukking gedoemd, zooals o.m. blijkt uit de daarmede in 19251929 in Amerika gehouden proeven. Wordt tot invoering van deze methode overgegaan, dan is het nood zakelijk, hiervoor een afzonderlijke opleiding te houden, waarbij regelmatig wordt geoefend met de batterijen, waarmede moet worden samengewerkt. (Slot.) 580

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 52