belang, het vermelden waarvan zou vallen buiten het kader van dit artikel, hetwelk slechts richtlijnen beoogt aan te geven. De batterij zou de volgende samenstelling kunnen hebben batterij commandant met stelling-personeeleen autolette c.q. lichte terreinauto pionierafdeeling een 1%-tons vrachtauto gevechtsbatterij per stuk twee 2x/2-tons vrachtauto's, één voor het vervoer van den vuurmond (opgeladen) met toebehooren en bediening, de andere als de munitie-auto (alle munitie, welke thans in de batterij wordt medegevoerd) bagagetrein van de batterij als thans. De lichte munitiecolonne kan in zijn huidigen vorm gehandhaafd blijven. Deze organisatie beantwoordt aan den eisch van grootere strate gische beweeglijkheid. Er blijft dus te voldoen aan den tweeden eisch, niet te veel inboeten van de tactische beweeglijkheid. Hiervoor zou ik een oplossing willen voorstellen in den geest, toegepast bij de Amerikaansche „horse-mechanized cavalry", waar de benoodigde paarden in trailers worden vervoerd achter de vrachtauto's. Deze vervoerswijze is niet nieuw ze werd reeds lang met succes toegepast in Europa, Amerika en Australië voor het vervoer van racepaarden a.a., zelfs achter gewone personen auto's. Wanneer in de hierboven geschetste organisatie eenvoudige trailers voor twee paarden worden opgenomen aan het op bijgaan de foto afgebeelde model en wel één bij elke vuurmond- en elke munitie-auto, dan kunnen per stuk 4 paarden worden meegevoerd. Door achter de pionierauto eveneens een trailer te hangen, komen er voor de pionierafdeeling 2 paarden ter beschikking. Voorts kunnen de 3 auto's van den bagagetrein nog 3 trailers trekken, waarin een rijpaard voor den batterijcommandant en 583

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 53