gevecht van de infanterie, in paardrijden en in militaire vormen en gebruiken. Verder omvat het programma van het tweede studiejaar Engelsch, Fransch, (wereld) geschiedenis, natuurkunde, militaire aardrijkskunde, beschrijvende meetkunde en differentiaal- en integraalrekening. De 2nd class gaat niet naar een zomerkamp gedurende den daarvoor gebruikelijken tijd hebben de derde-jaars verlof. Hun militaire instructie in de rest van het studiejaar bereidt hen voor op de practische oefeningen, die zij als vierde-jaars weder in het zomerkamp zullen houden. Zij krijgen daartoe les in schiettech- niek en -tactiek van veld-, kust- en luchtdoelartillerie, in ver bindingsdienst en in het tactisch gebruik van kleine eenheden infanterie, cavalerie en artillerie. Daarnaast staan dan op het lesrooster Spaansch, theoretische en practische schei- en natuurkunde w.o. electriciteit een voor name plaats inneemt en constructieteekenen. De 1st class is v.w.b. de militaire vakken geheel erop gericht, de aanvoering en commandovoering te ontwikkelen, den vierde jaars bij te brengen, wat nog wel en wat niet meer met de ver schillende wapenen valt te bereiken. Daartoe nemen de cadetten van de hoogste klas in den zomer deel aan verschillende oefenin gen van de grondwapens, terwijl zij op een vliegveld oefeningen van het luchtwapen mede maken. Als slot volgt dan een reis van 2 weken naar de later te noemen „wapenscholen", waar hun een beeld wordt gegeven van het gevecht der verbonden wapens. De theorie daarvan wordt behandeld in het winterseizoen, met de tactiek van de luchtvaart. Andere militaire onderwerpen zijn versterkingskunde, militaire bouwkunde, het complex van vak ken, dat op de K.M.A. kortweg wordt aangeduid met „artillerie, techniek" ballistiek, wapenconstructies, vervaardiging en onder houd van wapenen en voertuigen, en voorts motortechniek, ver voerstechniek en -tactiek, militaire hygiëne, militair straf- en tuchtrecht en krijgsgeschiedenis. De niet-militaire vakken nemen een veel bescheidener plaats in dan in de andere jaren het lesrooster vermeldt nog slechts civiele bouwkunde, economie en staatkunde. Tenslotte, wat alle studiejaren gemeen hebben, is de beoefening van zwemmen, gymnastiek, athletiek, schermen, boksen, worste len en paardrijden. Voorts mag niet onvermeld blijven, dat aan het einde van elk studiejaar een examen moeten worden afge legd wie daarbij een onvoldoende behaalt, wordt tenzij daar voor bijzondere redenen zijn van de academie verwijderd. Uit vorenstaand programma en de beschrijving van het leven in Westpoint krijgt men den indruk, dat de studie z.v.m. prac- tisch is. Waar doenlijk, wordt de theorie behandeld aan de hand van hetgeen in practijk werd (zomerkampen) of wordt (model len) getoond. Wat het laatste betreft, behandelt men b.v. de mo- 593

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 63