tijd te kunnen doen en hen namens het leger met hun behouden terugkeer geluk te wenschen. Hoewel de taak van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger hier in deze gewesten ligt, is ook na den val van Nederland enkele malen een beroep op ons gedaan voor steun zij het ook in bescheiden mate aan de oorlogvoering op het Westelijk half rond. Eenige tientallen artilleristen werden naar Curagao en Aruba gedetacheerd, teneinde de kernen te vormen van de aldaar op te richten kustbatterijen, welke moeten dienen om vijandelijke raiders van die voor de olievoorziening zoo belangrijke eilanden af te houden. Het is U voorts bekend, dat onze jachtvliegers, die op verzoek van Z.K.H. Prins Bemhard naar Engeland zijn gezonden, reeds goed werk hebben gedaan. Helaas is één hunner, de sergeant vlieger Pennings, na een succesvollen aanval niet op zijn basis teruggekeerd, zoodat wij het ergste moeten vreezen. Mocht die vrees onverhoopt bewaarheid worden, dan moet het zijn ouders en ons allen een troost zijn, te weten, dat zijn offer aan het Vaderland niet vergeefs is gebracht. Kort geleden heeft de Minister van Defensie het verzoek gedaan, zes onzer officieren, waaronder twee hoofdofficieren, af te staan voor het vervullen van commando's in het in Engeland opgerichte Nederlandsche Legioen. Hoe slecht wij onze geroutineerde krach ten in ons voortdurend groeiend leger kunnen missen, aan het verzoek zullen wij voldoen, overtuigd dat het noodig is en dat hun een schoone taak wacht. Ik heb gemeend, U deze kleine bijzonderheden, welke in het groote wereldgebeuren zoo nietig schijnen, te moeten mededeelen, omdat het U tot voldoening moet stemmen, dat men in het land, waar de strijd het hevigst woedt, prijs stelt op de diensten van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger, dat daarginds ver trouwen wordt gesteld in zijn vakkundigheid, in zijn strijdbaren geest. Dit te weten zal Uw zelfvertrouwen en zelfrespect ver- hoogen en een aansporing zijn, U dat vertrouwen waardig te blijven toonen. Ik kan U verzekeren, dat de Regeering van Haar zijde niets zal nalaten, wat Uw vertrouwen in eigen kracht zal kunnen versterken, door het leger te voorzien van die wapenen en die strijdmiddelen, welke in dezen oorlog van zoo groote beteekenis zijn gebleken. Degenen onder U, die in of nabij groote garnizoenen wonen, hebben gisterenmorgen bij het défilé der troepen den vooruitgang in bewapening en uitrusting kunnen constateeren. Gij hebt daarbij kunnen zien, dat de lengte der gemotoriseerde colonnes grooter was dan die der te voet mar- cheerende, dat nieuwe typen snelle en krachtig bewapende vlieg tuigen hun intrede in het leger hebben gedaan. Velen Uwer hebben in den loop van dit eerste oorlogsjaar gewerkt aan de versterking van bestaande en den bouw van nieuwe verdedigings werken, anderen aan den aanleg en de inrichting van vliegvelden, 536

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 6