602 vereenigd in groepen, welker staven op gemakkelijk bereikbare punten zijn ondergebracht en op hun beurt staan onder het hoofdkwartier van het Jager Commando. De over vijandelijke aanvallen binnenkomende inlichtingen wor den in de sector- en groeps-operation rooms met verschillende teekens aangeduid op groote kaarten. Het doel hiervan is, eiken controller hetzelfde beeld te geven van het verloop van de aanvallen in zijn ressort. Daarenboven beschikt elke controller over alle mogelijke verdere gegevens zoo bijv. omtrent de plaats van opstelling en den toestand van zijn eigen onderdeel, het weer en de bewolking boven zijn gebied. Hij staat ook in verbinding met de luchtdoelartillerie en de ballonversperringen. De escadrilles staan op hun sector-vliegvelden in verschillende stadia van gereedheid. Het minst ver gaat „vrij" (released). Het escadrille zal dan niet optreden vóór een bepaald uur het personeel kan worden gebruikt voor dagelijksch onderhoud, vlieg-oefeningen en -instructie of beoefening van sport en mag zijn post in sommige gevallen zelfs verlaten. Dan komt „beschik baar" availablehetgeen beteekent dat de escadrilles gereed moeten staan om binnen een bepaald aantal minuten na ontvangst van een opdracht in de lucht te zijn. „Gereed" (readiness) brengt dit aantal minuten tot een minimum terug en is normaal de verst doorgevoerde toestand van paraat heid. Soms evenwel gaat men nog verder, door den vorm „opgelet" (stand by) toe te passen, waarin de piloten in hun vliegtuig zitten, de motoren wel zijn afgezet, doch alle toestellen met den neus in den wind gereed staan om te starten en op te stijgen zoodra de commandant zijn orders krijgt van den controller. Bij goed weer en wanneer er reden is, een aanval te verwachten, worden de escadrilles in een verhoogden staat van gereedheid gehouden, die zooveel mogelijk wordt opgeheven zoodra het weer slechter wordt. Als regel wordt een deel van de jagers „gereed" gehouden, een tweede deel „vergevorderd- beschikbaar" (advanced available) en het derde deel „normaal-beschikbaar". Teekent de aanval zich, dan krijgen eerstbedoelde vliegtuigen opdracht, op te stijgen, terwijl de staat van gereedheid van de tweede en derde categorie een stap wordt opgevoerd. Zij worden dan in reserve gehouden om op te treden tegen een tweeden of derden aanval of om vliegvelden of andere kwetsbare punten, zooals vliegtuigfabrieken, te beschermen. Deze orders worden uitgegeven door den controller, wiens taak het is, de kaart in de operation rooms te bestudeeren en een geëigend aantal vliegtuigen de lucht in te zenden, hetzij naar bepaalde punten ten einde daar de naderende aanvallers te onderscheppen, hetzij voor het dekken van kwetsbare punten. Daarnaast moet hij den inzet van de te zijner beschikking staande middelen ook voortdurend zóó regelen, dat hij niet het gevaar loopt, door een derde of vierde aanvalsgolf te worden overvallen terwijl al zijn escadrilles op den grond staan, bezig hun benzine-tanks bij te vullen. Men moet er wel aan denken, dat de tijd, gedurende welken moderne jagers in de lucht kunnen blijven, beperkt is, doordat zij over een ruim overschot aan brandstof moeten beschikken om met vol gas te kunnen vliegen, klimmen en vechten. Voorts dient ook rekening te worden gehouden met den terug keer naar de basis, vooral voor 'het geval het zicht slecht is. Met de koersen van de vijandelijke vliegtuigen en van zijn eigen jagers voor zich, is de taak van den controller, den aanvaller den weg te versperren, in theorie een betrekkelijk eenvoudig wiskundig vraagstuk. Hij staat in voortdurend radio-telefonisch contact met zijn jagers, kan zijn jachtvliegers dus van tijd tot tijd opdracht geven, hun koers te wijzigen ten einde hen in de beste aanvalspositie te brengen. Wanneer de jagers „vijand gezien" melden, is de taak van den controller afgeloopen, zij het dat hij hun na afloop van het gevecht misschien den weg dient op te geven, waarlangs zij naar hun vliegvelden moeten terug- keeren. De melding „vijand gezien", het „Tally ho van de jagers, wordt onmiddellijk doorgeseind naar den groepsstaf en aangegeven op de escadrille- kaart. De gulden dag was in dit opzicht de 27ste September, toen 21 van de 21 opgestegen escadrilles van Groep 11 „vijand gezien" meldden. Het is

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 72