603 echter niet altijd zoo gemakkelijk, den vijand succesvol op te vangen Tijdens vóór den oorlog gehouden practische oefeningen werd 30 onderscheppen voldoende en 50 heel goed geacht. Toen het er echter op aan kwam, steeg het percentage tot 75, 90 en soms zelfs tot 100. Dit constant hooge cijfer maakte het mogelijk, de meerderheid van onze piloten en onze luchtmacht ten volle tot haar recht te doen komen. De taak van den controller, den slag voor te bereiden, wordt beheerscht door één factornauwkeurige en tijdige inlichting omtrent de aanvallen. Bij helder weer met weinig of geen bewolking kwamen de aanvallers over op zoo'n groote hoogte, dat zij bijna onzichtbaar waren, zelfs met kijkers. Het aantal ingezette vliegtuigen deed in de hooge dampkringlagen een verwarring van geluiden ontstaan, die de moeilijkheid, aanvallen op het geluid te ont dekken, vergrootte. Bij bewolkt weer werd dit nog moeilijker doordat de luchtwachtposten geheel op het geluid moesten afgaan. Daarom verdienen het korps luchtwachten en andere bronnen van informatie veel lof voor het merkwaardig duidelijke beeld van den toestand, dat zij den controllers steeds gaven. Dezen dan zetten de stukken op het uitgebreide schaakbord van de lucht boven Engeland en deden de openingszetten in den wedstrijd, van welks uitkomst de veiligheid van alle vrije volken afhankelijk is. Aanpassing was hun motto. Eiken dag hielden de controllers een bijeenkomst, waar ieder idee of plan om juist één stap in denken en handelen bij den sluwen en vindingrijken vijand voor te zijn, voorgesteld, grondig besproken en in dien bruikbaar aangenomen werd. Zonder dit systeem van centrale leiding, zou geen slag, in de juiste beteekenis van het woord, hebben plaats gehad. Escadrilles zouden op goed geluk zijn opgestegen indien en wanneer vijan delijke aanvallen zouden zijn gemeld. Zij zouden of sterk in de minderheid zijn geweest of geen vijand hebben gezien. Men nam veel moeite, den last van het gevecht zoo gelijkmatig mogelijk over alle beschikbare escadrilles te verdeelen. Dit werd bereikt door grondige oefening, zelfs gedurende den slag. Wanneer er even een korte pauze was, werden nieuwe formaties bedacht en gevlogen, werd een nieuwe tactiek beoefend. Geen escadrille is ooit in den strijd geworpen zonder voorgaande beoefening van het gevecht. Zij werden met zorg „opgekweekt" en trokken er op uit onder aanvoering van ervaren commandanten, die reeds vele gevechten achter den rug hadden. Men besefte volkomen het belang van team-work. Die les had men in Frankrijk geleerd tijdens de slagen in Mei en Juni en gelukkig bevonden vele piloten, die er in hadden medege- streden, zich gedurende den slag om Groot-Brittannië op bevelvoerende posten. Hun kennis en ervaring waren onbetaalbaar. HET DUITSCHE COMMANDO ONTWERPT EEN „KNOCKOUT". De vijand beoogde, een snelle beslissing te behalen en in den herfst of vroegen winter van 1940 een einde te maken aan den oorlog. Voor het bereiken van dit doel achtte hij een inval in Engeland kennelijk noodzakelijk. Voorbe reidingen werden met veel energie en vastberadenheid uitgevoerd in de laatste dagen van Juni, de geheele maand Juli en de eerste week van Augustus. Op den 8den Augustus dacht de vijand gereed te zijn voor het inleidend ge vecht, van welks succes dat van het geheele plan afhing. Vóór het Duitsche leger kon landen, diende hij onze kust-konvooien te vernietigen, de eenheden van de Royal Navy, die den overtocht van dat leger konden betwisten, tot zinken te brengen of buiten gevecht te stellen, en boven alles de R.A.F. uit de lucht te verdrijven. Hij begon daarom met een serie aanvallen, eerst op onze scheepvaart en havens, daarna op onze vliegvelden. Er waren vier phasen in den slag, de eerste van 8 tot 18 Augustus, de tweede van 19 Augustus tot 5 September, de derde van 6 September tot 5 Oc tober en de vierde van 6 tot 31 October. In de laatste phase werden de aanvallen bij daglicht langzamerhand vervangen door nachtelijke aanvallen, die toenamen toen we verder in de maand kwamen. We moeten evenwel goed voor oogen houden, dat de vijand gedurende den geheelen slag zoowel

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 73