604 nacht- als dagaanvallen deed, waarvan de eerste omvangrijker en heviger werden naarmate de laatste achterwege bleven. Welk plan trachtte hij in deze vier phasen te volvoeren Dat is thans nog niet met zekerheid te zeggen. Het Duitsche brein is zeer methodisch en buitengewoon nauwgezet. Plannen worden tot in de kleinste onderdeelen uitgewerktde organisatie is prachtig en mits de berekeningen juist zijn, verloopt de uitvoering zonder hapering. Maar telkens en telkens weer laat de geschiedenis zien dat, als 'het oorspronkelijk plan mislukt of onuitvoerbaar wordt, de Duitscher weinig improvisatievermogen heeft en „als de trompet een onzeker geluid geeft, wie zal zich dan op den slag voorbereiden Een geheel nieuw plan moet dan tot de kleinste bijzonderheden worden uitge werkt en wanneer dit is gebeurd, kan het wel eens te laat zijn. In dit geval moest het Luftwaffe het Duitsche leger den weg bereiden door 'svijands weerstand te breken en het was te Berlijn een uitgemaakte zaak, dat Duitschland in elk geval de overmacht in de lucht kon verkrijgen en behouden. Het algemeene plan voor het gebruik van het Luftwaffe was, het volledige meesterschap in de lucht te verkrijgen en uit te buiten. Dit was het glans punt in den Poolschen veldtocht, in de aanvallen op Noorwegen en de Lage Landen en zelfs voor een groot deel in Frankrijk. Vliegvelden dienden on bruikbaar te worden gemaakt om onze luchtmacht aan den grond te binden. Ongeacht den tegenstand moesten havens en verbindingen vernietigd en onze militaire kracht verlamd worden ten einde de Duitsche gepantserde divisies in staat te stellen, haar operaties ongehinderd te kunnen uitvoeren. Succes van het Luftwaffe beteekende voor den tegenstander vernietiging van het moreel van de bevolking, gevolgd door inwendige verdeeldheid en overgave. DE EERSTE PHASE: HET OFFENSIEF BEGINT. De vijand begon met het zenden van massale formaties bommenwerpers, begeleid door gelijke formaties één- en tweemotorige jagers. De bommen werpers bestonden voor het grootste deel uit Ju 87 (duikbommenwerpers) met een klein aantal He 111, Do 17, en Ju 88. Het jagerescorte vloog in breede, onhandelbare formaties, 15003000 m boven de bommenwerpers, waar de bescherming, die zij verleenden, niet erg doeltreffend was. Met deze tactische formaties deed de vijand 26 aanvallen. Hij hernieuwde zijn actie tegen onze scheepvaart. Het kan best zijn dat zij nog steeds werd beschouwd als het kwetsbaarste doelwit en het gemakkelijkste om aan te vallen. Immers, zich langzaam voortbewegende schepen zijn niet alleen moeilijk te verdedigen, maar verliezen onder de piloten van den verdediger zijn altijd hooger wan neer er boven water wordt gevochten. Het kan ook zijn, dat de vijand de sterkte van onze algemeene verdediging wenschte te toetsen. Succes hiertegen zou den weg hanen voor den volgenden stap. In elk geval werden op 2 Au gustus twee konvooien hevig aangevallen, één ervan twee keer. Verspreid over een front van meer dan 30 km, trachtten 's morgens 60 en kort na 12.30 meer dan 100 vliegtuigen een konvooi bij het eiland Wight te doen zinken of te verspreiden. Het gelukte hun, twee schepen tot zinken te brengen. In den namiddag om 16.15 verschenen meer dan 130 vliegtuigen boven een ander konvooi in de buurt van Bournemouth. Zij slaagden er in, het uiteen te slaan, maar ze verloren vele toestellen. De vijand hernieuwde zijn aanval drie dagen latertoen koos hij zoowel de steden Portland en Weymouth, als konvooien in de Thamesmonding en ter hoogte van Harwich tot doel. Bij deze aanvallen rekende hij hoofdzakelijk op zijn duikbommenwerpers, die niet waren opgewassen tegen onze Hurricanes. Toch werd eenige schade aangericht, zoowel in Portland als in Weymouth. Dit heeft hem waarschijnijlk aangemoedigd, want op 12 Augustus wierp hij vroeg in den morgen ongeveer 200 vliegtuigen in elf golven op Dover. Kort voor 12.00 vielen nog 150 vijan delijke vliegtuigen Portsmouth en het eiland Wight aan. Nu al reeds waren de Duitsche verliezen zeer aanzienlijk want 182 toestellen waren vernietigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 74