607 110 Duitsche jagers en bommenwerpers te 18.45 in de buurt van Maidstone een aantal onzer escadrilles, maar de vijand keerde om en vluchtte voordat hij in een gevecht kon worden gewikkeld. Den volgenden dag richtte hij zich weer tegen Portsmouth en Southampton; hij behaalde echter geen succes. De te 16.00 ingezette hoofdaanval werd uiteengeslagen een groot aantal bommen viel in zee. Zware aanvallen wer den ook gedaan op den sector Dover-Folkestone, op de Theemsmonding en op Kent. Dit ging met een pauze van een dag zoo door tot 30 Augustus. Op dien en den volgenden dag werd de aanval verlegd naar vliegvelden in het binnenland. Achthonderd bommenwerpers namen deel aan een zeer besliste poging, de vliegvelden van Kenly, North-Weald, Homchurch, Debden, Lympne, Detling, Duxford, Northolt en Biggin Hill te vernielen of tijdelijk onbruikbaar te maken. Het begin van September gaf weinig of geen teruggang te zien in het aantal aanvallen. Drie zware hadden plaats op den lsten, vijf op den 2den, één op den 3den en twee op den 4den en op den 5den September. Een van de aanvallen van 2 September kwam tot binnen 10 mijl van London, maar de meeste waren gericht tegen jager-vliegvelden. Dit was de laatste van de vijf en dertig hoo/d-aanvallen in deze phase. Zij kostten den Duitschers 562 vliegtuigen, waarvan met zekerheid bekend is, dat zij werden vernietigd. Onze verliezen bedroegen 219 toestellen, maar 132 van onze vliegers werden gered. In deze twaalf dagen ondergingenonze tactische groepeeringen wijziging teneinde aan de veranderde aanvalsvormen het hoofd te kunnen bieden. De opzet hiervan was, den vijand met grootere kracht en verder van zijn doelen in het binnenland op te vangen en met zijn vliegtuigen, die er in zouden slagen, aan de voorste verdediging te ontsnappen, te laten afrekenen door verder achterwaarts opgestelde escadrilles. Hoe zwaar de taak van de verdedigers was, valt op te maken uit het feit dat gedurende deze eerste twee phasen van den grooten slag van 8 Au gustus tot en met 5 September bij daglicht door jagerpatrouilles van verschillende sterkte niet minder dan 4523 vluchten werden gemaakt, een gemiddelde van 165 per dag. HURRICANES EN SPITFIRES BLIJVEN IN DE LUCHT. Wat bereikte de vijand in iets minder dan een maand van zware aanvallen, door escadrille na escadrille van het Luftwaffe uitgevoerd, zonder den prijs te tellen, dien hij er voor moest betalen Zijn doel men houde dit goed in het oog was, de jagers van de R.A.F. aan den grond te nagelen, en haar een zoo groot aantal piloten en vliegtuigen te doen verliezen, dat zij ten minste tijdelijk buiten gevecht zou zijn gesteld. Zooals we reeds hebben duidelijk gemaakt, concentreerden de Duitschers hun aanvallen in hun zware inleidende actie op konvooien, de steden Portsmouth en Portland en jager vliegvelden, eerst op die aan of nabij de kust, later op die meer in het binnenland. Hoewel zij aan beide igroepen van bases schade toebrachten en zoodoende een aanmerkelijken druk uitoefenden op de gevechtskracht van onzen jachtvliegdienst, slaagden zij er niet in, dien buiten gevecht te stellen. De staf- en gronddiensten werkten dag en nacht door en de operaties van onze gevechts-escadrilles werden in feite niet onderbroken. Op 6 September geloofden de Duitschers, öf dat zij succes hadden geboekt en nog slechts een onverdedigd Londen behoefden te bombardeeren tot het zich zou overgeven, óf zij volgden hun vooraf beraamd plan en verlegden hun aanvallen auto matisch naar de hoofdstad, omdat het oogenblik daartoe volgens hun dienst regeling was aangebroken. Deze dagen vormden het hoogtepunt van de eerste helft van den slag. Toen het ten einde liep, was Göring's positie niet ongelijk aan die van Maar schalk Ney te Waterloo, toen hij om 4.30 in den namiddag 35 escadrons van Kellerman's kurassiers, gesteund door de zware cavalerie van de Garde, in den strijd wierp tegen de hevig in het nauw gebrachte Britsche carré's.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 77