608 Napoleon kon den noodigen steun niet verleenen en Ney's poging was ver- geefsch. Göring is misschien in dezelfde positie geweest, hoewel de aanvallen van het Luftwaffe gedurende de geheele maand September zwaren druk uitoefenden. Het is mogelijk, dat Göring had besloten, doelen aan te vallen, die gemakkelijker waren te bereiken dan onze jager-vliegvelden. Het kan ook zijn, dat hij eenvoudig volgens een dienstregeling werkte. Ook is mogelijk, dat hij dacht dat onze jager-verdediging voldoend was verzwakt. Wat waar schijnlijk plaats had kan worden afgeleid uit een eenvoudig maar in den grond gelijksoortig voorval. Men stelle zich een spel voor, waarbij een aantal voor werpen, bijv. kegels, in een bepaald aantal worpen moet worden omver gegooid. De speler heeft een gedetailleerd schema uitgewerkt om dit stap voor stap te doen. De eerste twee of drie worpen zijn evenwel mis en een voorzichtig iemand zou nu even pauseeren om zijn gedragslijn te herzien. Kan hij zijn schema volgen en toch nog winnen, of moet hij het loslaten en een ander probeeren Maar, déze speler, Göring is er zoo zeker van te winnen, dat hij doorgaat, zonder te stoppen om eens na te denken, of de eerste worpen wel succes hadden. Plotseling ziet hij in, dat als hij nog maar een of twee keer mag gooien een verder volgen van het oorspron kelijke schema de mogelijkheid van winnen uitsluit en hij doet een wan hopige poging, het heele stel met de paar laatste worpen omver te gooien. Dit is misschien niet meer dan een veronderstelling. De feiten zijn, dat Göring zijn aanvallen op den 7den September van de jager-vliegvelden verlegde naar industrieele en andere doelen, en Londen tot zijn voornaamste doelwit maakte. DE DERDE PHASE LONDEN TEGEN GÖRING. De aanvallen op Londen op 7 September werden uitgevoerd in twee of drie gescheiden golven, welke met tusschenruimten van ongeveer 20 minuten op elkaar volgden de geheele aanval duurde ongeveer een uur. De golven bestonden uit formaties van 20 tot 40 bommenwerpers, op korten afstand begeleid door eenzelfde aantal jagers. Voor verdere bescherming zorgden op veel grootere hoogten vliegende groote formaties andere jagers. De meeste Duitsche toestellen vlogen boven de 4.500 m, hetgeen het werk van het Luchtwaohtkorps zeer bemoeilijkte. Tegelijk verschenen de vijandelijke duikbommenwerpers weder om aan vallen te doen op doelen aan de kust en op de scheepvaart langs Essex en Kent. Deze aanvallen waren bedoeld als een afleidingsmanoeuvre, want zij werden uitgevoerd tijdens de massa-aanvallen van de lange-afstands- bommenwerpers. Des nachts voerden de Duitschers het aantal aanvallen met alleen opereerende vliegtuigen sterk op. Deze toestellen deden geen poging, militaire doelen te treffen, maar vergenoegden zich ermede, hun bommen in het wilde weg uit te strooien over het gebied van Londen. Al deze aanvallen beoogden in wezen echter hetzelfde. De Duitsche vlieg tuigen kwamen in een of meer van de reeds beschreven formaties ergens tussohen de kust en Londen, gewoonlijk in den sector EdenbridgeTun- bridge Wells maar soms dichter bij zee, werden zij door onze jagers opge vangen. De Spitfires grepen het hoog vliegende scherm vijandelijke jagers aan, dat den Duitschen aanval dekte. De eerder opgestegen Hurricanes vielen aan op het jager-escorte en werden gevolgd door andere escadrilles, die op de bommenwerpers afgingen. Boven geheel Kent werden dog-figlits geleverd. Een paar minuten maar nooit heel lang was de lucht vervuld van het geknetter van mitrailleur vuur. Menschen op den grond höbben dat beschreven als het geluid, dat een kleine jongen maakt, wanneer hij in een zijstraat met een stok langs de stijlen van een rij ijzeren hekken holt. Als achtergrond was er het zwak hoorbare gebrul van honderden motoren, dat bij tijden aanzwol tot een woest gehuil, wanneer een getroffen vijandelijke jager of bommenwerper neerstortte of trachte, naar zijn basis terug te keeren, al lager en lager vliegend, terwijl Spitfires en Hurricanes naar hem doken. Soms zagen toeschouwers, zooals die op

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 78