629 steken tot pioniers ze in staat stelden, de voorwaartsche beweging te her vatten, terwijl omgekeerd herhaaldelijk een beroep op deze troepen moest worden gedaan teneinde 's vijands opmarsch tot staan te brengen of hem oponthoud te bezorgen. Zelfs in deze vredesmanoeuvre, gehouden onder gunstige weersomstandig heden en zonder de vernielingen van een wezenlijken oorlog, stelde de groote omvang van de gemot, troepen aan de pioniers eischen, die hun krachten te boven gingen. De deelnemende blauwe troepen waren de le, 5e en 6e Inf. Div. (trian gular) met hulptroepen de roode partij bestond voornamelijk uit lichte troepen, nl. de le Cav. Div. de 7e gemech. Cav. Brigade en de 2e Inf. Div. (triangular)Buiten de vewn, pawn., tractoren e.d. werden voor transport doeleinden rond 12.000 motorvoertuigen gebruikt. Bij de lichte troepen waren aan pioniers ingedeeldéén squadron 2 eskadrons) bij de Cav. Div., één eskadron (gemech.) bij de gemech. Cav. Brig, en één bat. bij de Inf. Div. Het terrein van actie was licht glooiend, doorsneden met talrijke kleine riviertjes. Het wegenstelsel bestond uit enkele eerste klas hoofdwegen, talrijke met steenslag verharde wegen en een netwerk van slechte, smalle, al of niet verharde secundaire wegen. Als as van beweging werd een der hoofdwegen gebruiktde lt. en mdb. vewn. en de tractoren der zware art. vernielden het wegdek weldra zwaar. De eenige brug, die aan alle eischen voldeed, lag in den hoofdweg De overige bruggen op de hoofdwegen bleken verouderd en voldeden niet aan de eischen, die het moderne zware materieel stelt, terwijl de talrijke houten bruggen den pioniers een voorproefje gaf van wat blitzkrieg voor hen beteekent Sommige wegen en talrijke bruggen hadden dusdanig van het verkeer te lijden, dat herstelling door de voor tactische opdrachten ingedeelde pioniers ondoenlijk bleek. Dit leidde tot de conclusie dat in de achterhoede der strijdende legers speciale wegtroepen dienen te volgen, welke de pioniers van deze herstellingswerkzaamheden ontlasten, omdat zij hun handen vol hebben aan urgente, tactische werkzaamheden. Weg- en brugverkenningen waren slechts toegestaan, indien zij geheel overeenkomstig den tactischen toestand geschiedden. Bij beide partijen leidde de kwetsbaarheid van de flanken voor aanvallen van gemech. troepen tot het op ruime schaal toepassen van wegversperringen. Aan een der pionier korpsen werd b.v. opgedragen, over een diepte van 75 km alle zijwegen af te sluiten. Het nut van pioniers bij den pantserafweer werd algemeen erkend speciale versperringsdetn. werden gevormd uit pioniers, waaraan pag. en aut. wapens werden toegevoegd. Van tankmijnen werd een ruim gebruik gemaakt. De bekende moeilijkheid van het bepalen van het juiste tijdstip waarop vernielingen moeten worden uitgevoerd, werd ook hier ondervonden. Belem merde een voortijdige uitvoering soms het optreden der eigen troepen, anderzijds kwam het voor, dat een te lang uitstellen de vernieling onuit voerbaar maakte. De gemot, pioniers, die bestemd waren voor de samenwerking met de gemech. cav., werden in de organisatie van de 7e gemech. Cav. Brig, opge nomen. Voorzien van paun. gingen zij tot ver naar voren met de verkennende en beveiligende afdeeïingen mede. Bij deze manoeuvre werd in het bijzonder aandacht besteed aan de wijze waarop de bij moderne lichte troepen inge deelde pioniers en hun materieel het best kunnen worden vervoerd en uitgerust, in dit opzicht verschaften de oefeningen tal van gegevens van belang voor de organisatie der pantserdivisiën. De steeds groeiende betee- kenis van den factor snelheid impliceert het meevobren van brugsectoren in geconfectionneerden toestand, die het snel overtrekken van niet te breede wateren mogelijk moeten maken. Summa summarum toonden de manoeuvres aan, dat de huidige Am.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 99