zoowel op Java als in de Buitengewesten. Dit laatste moet vooral U treffen, die tot een der kleine garnizoenen op de talrijke eilan den in onzen Archipel behoort. Gij zult beseffen, dat de bestrijding van invalspogingen op die eilanden niet meer uitsluitend op Uw schouders zal komen te rusten, doch dat van die vliegvelden onze bommenwerpers zullen opstijgen en U krachtig zullen steunen. Ik wil nog de aandacht vestigen op enkele onderdeelen van het leger, welke weinig op den voorgrond treden, doch daarom niet minder belangrijk zijn. Ik bedoel de hulpdiensten, die in het afgeloopen jaar zorgden voor het verzamelen en opslaan van groote voorraden van alles wat voor een strijdend leger onont beerlijk is voorts de technische diensten, waarvan het personeel tot een leger van meer dan 10.000 werkers is gegroeid. Frappant is die groei bij het luchtvaartbedrijf van nog geen 400 man in Januari 1937 tot 2600 man op heden. Over een jaar zal dit aantal tot 5000 man gestegen zijn. Zoo gaat het ook met de artillerie inrichtingen sedert 10 Mei 1940 zijn tientallen millioenen geweer patronen en duizenden artillerieprojectielen en vliegtuigbommen voor onmiddellijk gebruik gereed gemaakt. Dat ik nochtans, zooals gij weet, beperking in de schietoefeningen heb bevolen, zult gij begrijpen en billijken wanneer gij weet, dat de ervaring in eiken oorlog leert, dat het munitieverbruik aller verwachtingen ver te boven gaat. Daarom moeten wij hard doorwerken aan de vergrooting onzer voorradenwij moeten ze verdubbelen en daarna verdrievoudigen. Hard doorwerken moet het parool zijn voor het geheele leger, van hoog tot laag. De soldaat zij niet tevreden voordat hij zijn wapen, onverschillig of het een pistool, een mitrailleur, een kanon of een vliegtuig is, op meesterlijke wijze weet te gebruikenhij verrichte zijn wachtdienst, hoe zwaar en hoe eentonig ook, met de grootste nauwgezetheid, be denkend, dat een aanslag steeds plaats vindt als niemand het verwacht. De commandant verbetere voortdurend de geoefendheid van en den samenhang in zijn troep hij zij doorloopend voorbereid op een plotseling intreden van den oorlog hij zij er zich van bewust, dat op dat moment de oogen zijner ondergeschikten op hem zijn gevestigd, dat zij onmiddellijk doeltreffende orders ver wachten. Misschien vraagt gij mij bij het vernemen van deze woorden of ik dan het oorlogsgevaar in den Pacific zoo dreigend acht. Mijn antwoord luidt, dat ik het evenmin weet als gij. Wat wij echter allen wel weten is, dat in dezen oorlog herhaaldelijk het meest onverwachte is gebeurd. Wat heden onmogelijk schijnt, kan morgen werkelijkheid zijn. De worsteling tusschen goed en kwaad, welke wij heden beleven, is zoo ontzaglijk geweldig, grijpt zoo over den geheelen aardbol heen, dat het misdadig onverant woordelijk zou zijn, er op te speculeeren, dat de orkaan wel langs Nederlandsch-Indië, dus ook langs de aangrenzende gebiedsdeelen 537

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 9