10. STADS- EN LANDWACHTEN. In de maand Mei is een stadswacht opgericht te Benkoelen, terwijl comité's ter voorbereiding van de oprichting van een stadswacht zijn gevormd te Salatiga en te Soekaboemi. De viering van den geboortedag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana is op verschillende plaatsen aangegrepen, om op dien dag de stadswacht officieel te installeeren en op plechtige wijze als formatie aan het leger over te dragen. Te Batavia had den SOsten April de uitreiking plaats van het vaandelaan deze plechtigheid werd een bijzonder cachet ver leend door de aanwezigheid van Zijne Excellentie den Gouverneur- Generaal en Mevrouw T jar da van Starkenborgh Stachouwer, de ministers Welter en van Kleffens, alsmede Zijne Excellentie den Legercommandant en Zijne Excellentie den Commandant der Zeemacht. Het door de leden van het plaatselijke C.O.V.I.M. als teeken van het schouder aan schouder staan van vrouwen en mannen aan de Stadswacht Batavia geschonken vaandel werd uitgereikt door Mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Niet onvermeld mag blijven de overdracht van het motor- materieel door de dames van het V.A.C., welke symbolische han deling te zelfder gelegenheid plaats had. De oprichting van landwachten, waarmede in April een aanvang is gemaakt, werd in Mei voortgezet en verloopt op zeer bevre digende wijze. Teneinde op korten termijn te kunnen voorzien in de aan voering van de landwacht-brigades, zullen de reeds aangewezen brigadecommandanten en de landwachters, die zich door flinkheid, gezagshandhaving en leiding daartoe in het bijzonder leenen, te Bandoeng een korte, voor landwachten geëigende opleiding ont vangen tot brigade- c.q. reserve-brigadecommandant. De duur van deze opleiding zal vermoedelijk vier weken bedragen. In de eerste plaats is deze opleiding bestemd voor hen, die als noodformant tot landstorm en militie behooren en als zoodanig bij de landwachten zijn ingedeeld daarnaast zullen ook kunnen v/orden toegelaten vrijwilligers, die reeds dienstplichtig zijn ge weest, dan wel op andere wijze bij het leger hebben gediend, en ten slotte zij, die nimmer in militairen dienst zijn geweest. De deelnemers aan deze opleidingen reizen voor landsrekening en worden van landswege in het troepenkampement gehuisvest en gevoed. 597

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 67