11. DE SLAG OM ENGELAND (I), AUGUSTUS OCTOBER 1940. (Vertaling van de brochure The battle for Britain, uitgegeven door het Britsche Ministerie van Luchtvaart.) 599 Never in the field of human conflict was so much owed hy so many to so few. HET SCHERM GAAT OP. Dinsdag 20 Augustus 1940 te 15.52 gaf de Eerste Minister in het Lagerhuis een van de periodieke overzichten over den oorlog, waarmede de leden in het bijzonder en het land in het algemeen zoo vertrouwd zijn geworden. De toestand was ernstig. Op 8 Augustus hadden de Duitschers na een periode van activiteit tegen onze scheepvaart, die iets langer dan een maand had geduurd, de eerste serie bij daglicht op Engeland uitgevoerde massale luchtaanvallen ingezet. Een tiental dagen, doch vooral op den 15den en 18den, hadden mannen en vrouwen in de straten van Engelsche steden en dorpen en op het platteland, hoog tegen den zomerhemel het heen en weer schieten gezien van vliegtuigen, gewikkeld in dien vreeselijken en langen strijd, die bekend is als de Slag om Engeland. Het Huis was overvol. De stemming was geestdriftig doch bezorgd, maar de geestdrift steeg en de bezorgdheid nam af naarmate de Premier voortging, het vlug veranderende verloop te beschrijven van dezen slag, van welks beginstadium sommige leden waren getuige geweest. Na te hebben gewezen op het werk en de verrichtingen van de vloot, ging Winston Churchill over tot behandeling van den strijd in de lucht. „De dankbaarheid van elk huisgezin op ons eiland", zoo zeide hij, „in ons Empire en inderdaad in de geheele wereld uitgezonderd de verblijfplaatsen van de schuldigen gaat uit naar de Britsche vliegers, die niet afge schrikt door de overmacht onvermoeid in voortdurende uitdaging en doodsgevaar het getij van den wereldoorlog keeren door hun durf en toe wijding. „Never in the field of human conflict was so much owed hy so many to so few". De Premier sprak op een oogenblik, dat de strijd nog op zijn hoogtepunt stond, want eerst tegen het eind van October zag het Luftwaffe practisch af van dagaanvallen en begon het geheel te vertrouwen op zijn politiek van nachtelijke raids, de stilzwijgende erkenning van zijn nederlaag. DE EERSTE GROOTE LUCHTSLAG IN DE GESCHIEDENIS. Het is thans mogelijk, het verloop van de zoo hoog geprezen actie grooten- deels bekend te maken. Voor we dat doen, loont het wel de moeite, den buitengewonen aard van den slag in het geheugen terug te roepen. Deze slag kent zijn gelijke niet in de geschiedenis der menschheid. Wel werden er in den vorigen oorlog herhaaldelijk luchtgevechten geleverd, doch de daaraan deelnemende aantallen vliegtuigen waren steeds gering, ver geleken met die, welke in den strijd waren gewikkeld boven de velden van Kent en Sussex, het golvende land van Hampshire en Dorset, de vlakten van Essex en de wijd verspreide huizenzee van Londen. Bovendien hadden

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 69