C. NOGMAALS JAPAN'S LUCHTSTRIJDKRACHTEN. 740 heerschten nooit de lucht boven Engeland. Golf na golf kwam overvliegen en iedere golf werd door de Britten aangevallen, met verliezen van drie tegen één en meer voor den invaller. Gedurende het luchtoffensief in September waren er perioden, waarin de verliezen der nazi's tien waren tegen de Britten één. De Duitschers verwachten zulke verliezen en konden zich deze permitteeren. Zij konden verliezen blijven lijden in een verhouding van vier tegen één, indien de theorie zou uitkomen, dat zij tenslotte eenige toestellen in de lucht zouden hebben, terwijl de Britten alles hadden verloren. Toen de tiende, elfde en twaalfde golf boven Engeland ronkten, was de R.A.F. theoretisch wegge schoten. De practijk bewees, dat zij in de lucht was en de invallers één voor één neerschoot. Voor iedere aanvalsmethode is een manier om zich te verdedigen en de Britten hadden blijkbaar een grondige studie van Douhets theorie gemaakt. Britsche jachtvliegtuig-eenheden stegen afwisselend op, om de aanvallers tegemoet te gaan. Zij werden bijgestaan door observatieposten langs de kusten, die vermeldden dat een aantal vliegtuigen, bestaand uit zooveel bommenwerpers, onderweg was. Op deze wijze waren steeds goed uitgeruste escadrilles in de lucht om iedere golf bommenwerpers tegemoet te gaan en de Duitschers kregen nooit de overhand. Het feit dat de Britsche piloten niet het minste respect hebben voor de stuurkunst van de nazi's, speelde een groote rol hierin. Tegen een meerderheid van drie tegen één, schoten de R.A.F.-piloten in verouderde Hurricane-jagers de Messerschmitts uit de lucht, wanneer zij de bommen werpers te hulp kwamen. De Duitsche jagers hadden een grootere vuurkracht mitrailleurs van zwaarder kaliber en waren zwaar gepantserd, doch dit was geen bezwaar voor de piloten in hun Hurricanes. De Duitschers werden vreeselijk geslagen en hielden op met massa-aanvallen bij daglicht. Veldmaarschalk Goering werd scheef aangekeken door Hitier en corres pondenten schreven, dat hij veel nader moest verklaren. Men zegt, dat geen oogenblik, gedurende de massa-aanvallen, de nazi's 1000 vliegtuigen tegelijk boven Engeland hadden vliegen. Waarom Niet omdat zij gebrek aan vliegtuigen hadden. Omdat het onmogelijk was voor hen om, in een periode van drie maanden, zich voor te bereiden op aanvallen van zulk een intensiteit. Tegenover het in I.M.T. 1941 nr. 6 op blz. 639 vermelde oordeel omtrent Japan's luchtstrijdkrachten zij hieronder dat gesteld van Charles H. Day in All China was our factory (Saturday Evening Post van 22 Maart). (Mr. Day was bedrijfsleider en tevens directeur van een in 1934 door hem in China te Shiuchow nabij Canton opgerichte vliegtuigfabriek. Spoedig na het begin van het China-incident dwongen luchtaanvallen, het eigenlijke fabrieksemplacement te verlatenhet werk werd echter voortgezet in 3 aan verschillende zijden van de stad gelegen complexen van in totaal 60 door de begroeiing tegen zicht gedekte bamboe loodsen. De loods, waar de toestellen werden ineengezet, lag aan een rivier. Na proefdraaien enz. enz. werden zij gedeeltelijk uiteengenomen (de draagvlakken afgenomen?), in den nacht met prauwen naar het vliegveld bij de oorspronkelijke fabriek gebracht en daar weder ineengezet, en bij het aanbreken van den dag Tiaar het binnenland gevlogen. De landing in de Bias-baai noopte tot ver plaatsing van de fabriek, naarmate de Japansche opmarsch vorderde, steeds verder het binnenland in tot men haar tenslotte in de omgeving van Kweïlin in grotten onderbracht. In de verschillende „rustpoozen" werd de productie voortgezette Kweïlin kwam er een eind aan doordat de sluiting van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 100