741 Burma-weg in den zomer van 1940 gebrek aan materiaal en materieel deed ontstaan430 t werden aan de grens opgehouden.) Hoewel de J. uitstekende toestellen bezitten, is hun bommenwerpen slecht. Op een kaart hielden wij de punten bij, waar hun bommen neerkwamen. Duizend of meer zwarte stippen bedekten haar, maar in het midden was een vrijwel blanke rechthoek: onze fabriek, die slechts twee maal werd geraakt in 30 aanvallen. Eerst toen zij door die treffers was vernield, ver moedden de J. iets, doch hoe zij de rivierdalen en de heuvels ook afzochten en in het wilde weg bommen afwierpen, de bamboeloodsen werden geen enkele maal getroffen. De raiders werden niet immer ongestoord gelaten. Wij beschikten over 9 Gloster Gladiators. Werd alarm gegeven, dan stegen zij op om, afhankelijk van 's vijands aantal en type, aan te vallen of zich verborgen te houden. De bws. werden als regel vergezeld door convoy-fighters, uitgerust met extra-tanks. Eens echter verschenen zes 2-motorige bws. van het laatste en snelste type geheel alleen. De Gladiators vernietigen ze alle met hun bemanning van in totaal 42 man. Na den grootsten luchtslag in China, waarin aan beide zijden meer dan 50 toestellen waren betrokken, meldde radio-Shanghai dat de J. 2, de Ch. 27 vliegtuigen hadden verloren. Den volgenden dag zag ik echter de wrakken van 14 J. machines, terwijl de verliezen volgens betrouwbare inlichtingen bedroegen 22 J. en 11 Ch. vliegtuigen. Niettemin kregen wij spoedig respect voor de J. lstrkrn. Uit eigen waar neming krijg ik den indruk, dat zij sterk worden onderschat. Men bega geen vergissingde J. toestellen zijn modem, goed gebouwd, zeer snel en zeer manoeuvreerbaar. En zij hebben er genoeg. Wij schatten, dat zij er in China 800 gebruikten en in totaal 4500 hadden. De éénzitsjagers waren uit stekend en voerden tenminste één manoeuvre uit, die ik buiten China nooit heb gezien. Met een toestel achter zich aan gaan zij steil omhoog, den tegenstander medelokkend. Zij klommen twee maal zoo snel als de Curtiss Hawk 3 (Een inderdaad verouderd toestel! Red.). Uit dezen klim wierpen zij zich snel achterover en naar beneden op hun achtervolger. Voor deze handeling hadden zij niet, zooals bij een normale jager-loop het geval is, een halven km van het luchtruim noodig, doch slechts een 100 m Red.). Ik onderzocht door de Ch. neergeschoten doch practisch onbeschadigde J. jagers. Als vliegtuigbouwer ben ik in staat, een oordeel uit te spreken over de constructie en het peil van het afgeleverde werk. De motoren waren betrouwbaar en keurige copieën van Am. typen. Behalve dat de koelribben van den cylinderkop iets dikker waren, zijn er geen zichtbare verschillen. Het gietwerk staat echter niet geheel op één lijn met het Am. Vliegers van de C.N.A.C. waren niet in staat, met vol gas met hun Douglas D.C.2's aan de J. bws. te ontkomen. Tijdens luchtgevechten gemaakte vergelijkingen van de Ch. Hawks met de Jjagers voerden tot de slotsom dat de laatste in staat moeten worden geacht, een snelheid van 507 km/u. (315 mijl) te halen. De Ch. vliegers zijn echter beter. De J. zien slecht, een groot nadeel m een jager. De Ch. zijn individualisten, de J. „regimentalisten". Als gevolg daarvan zijn Ch. vliegers onder moeilijke omstandigheden gevaarlijker, weten zij zich beter daaruit te redden. Zij zullen snel iets bedenken om hun huid te redden. Bij gelijk materieel zal de Ch. piloot steeds beter vliegen en vechten dan de J. Vermeldenswaard is ten slotte Mr. Day's mededeeling, dat de Ch. treinen bij luchtalarm niet alleen stopten, doch tevens „verspreid werden opgesteld" door alle wagens los te haken en met afstanden van een mijl op te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 101