746 welk land misschien eenige effectieve militaire hulp valt te verwachten. Hun „oorlogsverklaringen" aan Rusland, die van Italië incluis, werden gedaan op den grondslag van het tripartite-verdrag waarbij zij zich hadden aange sloten en moeten worden beschouwd als een pressie van Duitsche zijde op Japan om dit voorbeeld te volgen. Is de reactie van Japan hierop een zaak, welke ons in Juli zeer sterk zal bezig houden, sterker nog wordt onze aandacht in beslag genomen door het geen de Vereenigde Staten in de thans aangevangen maand zullen gaan doen. Uit de telegrammen valt zeer nadrukkelijk af te leiden, dat de oorlogsbe reidheid van Amerika met den dag groeit en dat de zeer positieve politiek van President Roosevelt heengrijpt over de houding van isolationisme en afwach ten, welke houding wij in ons vorig overzicht bespraken en die door bepaalde groepen wordt aangenomen. Ook dezen schijnt het duidelijk te wor den, dat de oorlog tegen Nazi-Duitsehland niet kan worden gewonnen zonder actieve deelname van de Vereenigde Staten aan den oorlog en dat het Amerikaansche economische systeem ten sterkste wordt bedreigd, zoo zij niet zelf ingrijpen. In de afgeloopen maand zijn tal van zeer ingrijpende maatregelen genomen, welke onder normale omstandigheden Duitschland ertoe hadden moeten bren gen, de wapens tegen Amerika op te nemen. Maar de heeren in Berlijn aar zelen en zij doen dit, van hun standpunt bezien, ten rechte. Want een Duitsche oorlogsverklaring aan de Vereenigde Staten geeft in weerwil van het tripar tite-verdrag aan Japan alle mogelijkheid, zich buiten zulk een conflict te hou den, en wil Duitschland succes bereiken, hetgeen zeer problematiek is, dan kan het daarbij de hulp van Japan in den Pacific niet ontberen. Te Washington is men er zich natuurlijk volkomen van bewust, dat de waar schijnlijkheid groot is, dat op het oogenblik, dat de Vereenigde Staten zelf een oorlogsdaad bedrijven, Japan zich wèl aan het tripartite-verdrag zal hou den en zich met Amerika in oorlog zal beschouwen. Voor de consequenties hiervan schijnt men, gezien de jongste uitlatingen van den Amerikaanschen minister van marine, Kolonel Knox, te Washington thans niet meer op zij te willen gaan. Door de Amerikaansche vloot in actie te brengen, accepteert men automatisch de mogelijkheid van een conflict met Japan en het zou niet vreemd zijn, als men te Washington juist daarin de mogelijkheid zag om het conflict in het Westen tot een voor de democratieën overwinnend einde te brengen. Want de rol, welke op het oogenblik door Japan in den Pacific wordt ge speeld, van voortdurende bedreiging, bindt ongetwijfeld enorme krachten in het Oosten, die aanwezig moeten blijven, maar tot werkloosheid zijn gedoemd, terwijl ze dringend noodig zijn om in het Westen den oorlog te kunnen voeren. Dit geldt op de eerste plaats voor de Amerikaansche Pacific-vloot, doch ook voor de belangrijke onderdeelen van de strijdkrachten van Engeland en van Nederland. Deze kunnen niet eerder in het geding worden gebracht tegen het nazi-dom voor en aleer de dreiging, die op het oogenblik bestaat, is geëlimineerd. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat als in de Vereenigde Staten het onherroepelijke besluit tot deelneming aan den oorlog valt, de eerste actie erop zal zijn gericht, deze dreiging weg te nemen en na een korten, heftigen strijd in Oost-Azië de handen van alle thans gebonden krachten vrij te krijgen om die in te zetten in het Westen en het Midden-Oosten. Het is zeer waarschijnlijk, dat aan het eind van deze maand Juli vele dingen in dit opzicht belangrijke duidelijker zullen zijn. Waarnemer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 103