Wie in het gevecht uitsluitend op gewapend beton vertrouwt wordt er ten slotte onder bedolven. Voor de leiding van den troep op het gevechtsveld zijn verbinding en verband vóór alles noodig. Een gevecht zonder leiding is als een schip zonder stuurman. Beide zijn gedoemd op de gevaarsklippen ten onder te gaan. In den strijd is de overwinning de juiste oplossing van een ver gelijking met een groot aantal onbekenden. Uit dien hoofde blijft de uitslag van den strijd altijd een wiskun dig probleem en niet een giskundige puzzle. Geen psychometrie, maar mathematica psychologie. Vertrouw niet op de overwinningmaar strijd er voor. De vrucht der overwinning is in den regel alleen weggelegd voor dengene, die het meeste geduld heeft, het meeste uithoudingsver mogendie haar op het juiste moment weet te plukken. De overwinning is het einddoel van den strijd, de laatste aanval brengt daartoe de beslissing. Draagt gij daartoe bij door bij den laatsten aanval zoo mogelijk tegenwoordig te zijn. Daarom, strijd voorzichtig, maar val onstuimig aan. In den strijd heeft elke strijder een dubbele verantwoordelijk heid, die voor zich zelf en die voor anderen. Niet roekeloosheid mag den strijder van den boom des levens afrukken noch lafheid hem daaraan doen vastklemmen. Roekeloosheid verhoogt onnoodig de verliezen in het gevecht. Een roekeloos soldaat is op den duur een onbruikbaar soldaat. Voorzichtigheid is daarom een onafscheidelijk wapen in den strijd. Zij begeleidt den strijder steeds als een schaduw. Een onvoorzichtig strijder komt ten slotte onherroepelijk, ontij dig, in het massagraf terecht en is voor de overwinning verloren. Alleen levenden kunnen strijden. De dood van een strijder is alleen gerechtvaardigd, indien hij onvermijdelijk is voor het bereiken van het doel. Zoek daarom niet steeds elk gevaar om u daaraan bloot te stel len, maar dwing het gevaar zich aan u bloot te stellen en reken dan met hem af. Niet roekeloos zijn, maar risico weten te nemen.... daarin ligt het. 650

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 10