3. GEDACHTEN OVER DE VERDEDIGING VAN NEDERLANDSCH-INDIË (Hl) door N. W. HOFSTEDE, lste Luitenant der Infanterie. In het vorige nummer hebben wij vermeld, dat de geringe sterkte van ons leger ons voor de noodzaak kan stellen, bezettingstroepen van niet bedreigde werken zoo mogelijk naar tijd en ruimte aan te trekken. Dit houdt in, dat zij ten behoeve van een snel vervoer de beschikking moeten hebben over de noodige motorvoertuigen. Moeten deze voertuigen organiek bij het betrokken onderdeel worden ingedeeld, of is het volgende, dat zij door den A.B. tijdig ter beschikking worden gesteld De volgende overwegingen kunnen waarschijnlijk leiden tot een beantwoording van deze vraagx) In de practijk zal de A.B. er zoo laat mogelijk toe over gaan, de bezettingen van verdedigingswerken ter deelname aan de eindbeslissing aan te trekken. Immers is het vroegtijdig ontblooten van deze werken altijd een riskante handeling, welke slechts mag worden ondernomen, indien de daardoor te verkrijgen voordeelen het te nemen risico alleszins rechtvaardigen. Doch juist omdat de A.B. pas zoo laat mogelijk terzake een besluit kan nemen, moet de uitvoering zich door de grootst moge lijke snelheid kenmerken. Met andere woorden, de troepen moeten met de grootst mogelijke snelheid in de motorvoertuigen worden geladen en naar de plaats van bestemming worden gebracht. Indien de voor dit vervoer benoodigde automobiele transportmid delen nu door den A.B. ter beschikking moeten worden gesteld, zal hij a. óf reeds vroegtijdig een beslissing terzake dienen te nemen, opdat de commandant van het verdedigingswerk tijdig over de voertuigen beschikt. Dit is in strijd met de hiervoor genoemde noodzaak, het nemen van een besluit zoo lang mogelijk uit te stellen. 657 h De lezer houde in het oog, dat deze beschouwingen zijn geschreven vóór het bekend worden van het plan tot invoering van een Inheemsche militie en tevens vóór de verschijning van het artikel over Moderne organisatie (I.M.T. 1941 nr. 2). (Red.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 14