2. een afdeeling lichte vechtwagens, 3. 1 gemotoriseerde batterij veldgeschut van 7,5 cm a 4 stukken, 4. de noodige luchtafweerwapenen. c. een technische compagnie (gemot.). d. gemotoriseerde treinen. In deze samenstelling zal men de hoeveelheid artillerie waar schijnlijk wel wat gering achten. Immers beschikt de Duitsche pantserdivisie a drie regimenten infanterie over 1 regiment veld artillerie a drie afdeelingen, hetgeen dus ongeveer is 1 afdeeling artillerie per regiment infanterie. Nemen we echter in aanmerking, dat onze totale sterkte aan artillerie ook heden nog vrij gering is, en bedenken we ons bovendien, dat le. groote artillerie-afdeelingen met haar treincolonnes de kwetsbaarheid uit de lucht verhoogen, en tevens remmend werken op de beweeglijkheid van het geheel 2e. dat wij tenslotte het gevecht voeren in samenwerking met een sterk luchtwapen dan is vermoedelijk de indeeling van 1 batterij de beste oplossing. B. Luchttroepen. 4. Tenslotte komt voor ons leger nog een bijzondere vorm van motoriseering in aanmerking, n.l. door organieke indeeling van vliegtuigen. De luchttroepen, waarover in het afgeloopen jaar reeds de noodige literatuur is verschenen, kunnen den A.B. de gelegenheid verschaffen, zijn invloed rechtstreeks en op snelle wijze in elk gedeelte van ons uitgestrekte eilandenrijk te doen gelden. Eenige voorbeelden van inzet en gebruik volgen hier onder. a. Landingspogingen van vijandelijke strijdkrachten op onbe zette punten aan de peripherie van onzen archipel van den wal af bestrijden, in samenwerking met de eigen luchtstrijdkrachten en c.q. vlooteenheden. b. Het op snelle en eenvoudige wijze versterken van in benarde positie geraakte bezettingen van defensie-objecten in de buiten gewesten. c. Het snel in stelling komen op een van huis uit niet bezet gedeelte van Java's kust in afwachting van de komst van grond troepen. d. Het plegen van sabotage in den rug en op de verbindingen van een gelande en naar het binnenland oprukkende vijandelijke strijdmacht. e. Het overvallen van de bases, welke deze strijdmacht in de buitengewesten en c.q. op Java heeft ingericht. Door het uitvoeren van een verticale omtrekking of om vatting medewerken aan het bevechten van de beslissing. 662

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 19