De stellingen a. t/m d. spreken een duidelijke taal.. Zij wekken sterk den indruk, dat dit nu juist hetgeen is, dat wij voor de verdediging van Java aan grondtroepen noodig hebben. De vraag is echter, of de aanschaffing van pantserdivisies in onze verhou dingen noodig is. N.o.m. is een volledige pantserdivisie voor ons een eenheid van te grooten omvang. Immers kunnen wij vrijwel niet in divisies denken, doch in hoofdzaak in regimenten en zelf standige detachementen. Nu is het in verband hiermede wel interessant, er aan te herinneren, dat in de buitenlandsche lite ratuur der laatste jaren een tendenz valt waar te nemen, het regiment door een organieke toevoeging van hulpwapens meer tot een zelfstandig optreden in staat te stellen. Men gaat hier als het ware de richting uit van ons zelfstandig detachement, zij het dan ook, dat laatstgenoemde „groote eenheid" geen orga niek vastgestelde samenstelling heeft. Bovengenoemde strooming tot de onze makend, lijkt ons de suggestie, onze regimenten infanterie door motoriseering, mechaniseering en organieke indee ling van hulpwapens om te zetten in even zoovele pantserbrigades de overweging alleszins waard. Zulk een pantserbrigade zou er dan als volgt uit kunnen zien a. Een verkenningsechelon, bestaand uit 1. twee a drie pelotons pantserauto's van de huidige samen stelling, 2. een eskadron cavalerie op auto's, c.q. motorrijders, 3. eenige verkenningsvliegtuigen, tactisch rechtstreeks staand onder den brigadecommandant. b. Een gevechtsechelon, bestaand uit 1. 1 gemotoriseerd regiment infanterie van de bestaande sa menstelling, waarbij uitbreiding van het aantal pantseraf- weerwapenen aan te bevelen is, 661 De huidige oorlog heeft de waarde van deze pantserdivisies op wel zeer overtuigende wijze aangetoond. Omtrent deze waarde vermeldde kapitein Calmeyer nog in M.S. 1939 nr. 10 (zie ook W. J., I.K.V., 1939) a. De pantserdivisies hebben in de eerste plaats tot taak, in den bewegings oorlog een snel verplaatsbare aanvalskracht te vormen in de handen van de legerleidingzij worden bij voorkeur ingezet ter omtrekking of om vatting van 's vijands strijdkrachten om deze vervolgens in flank of rug aan te grijpen. b. Ook een frontalen aanval op een vijand in beweging of op een vluchtig ingerichte, niet door natuurlijke hindernissen gedekte, stelling behoeft de pantserdivisie niet te vreezen. c. Ondanks zijn groote vuurkracht is het materieel der pantsertroepen niet berekend voor den aanval op een krachtig versterkte stelling en behoeft de pantserdivisie ook vcor den aanval op een vluchtig versterkte stelling steun van artillerie. d. de pantserdivisie is dus bij uitstek een wapen voor den bewegings oorlog op een operatietooneel, dat de noodige ruimte biedt voor manoeuvree ren. Behalve ruimte te bieden, moet het terrein echter nog aan een klem mender eisch n.l. de afwezigheid van belangrijke natuurlijke of kunstmatige hindernissen, voldoen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 21