666 en landwachten een belangrijke rol zullen spelen bij de achterlandverdediging. Doch zij zijn nog onvoldoendepersoneel uit een Inheemsche militie zal het systeem van de verdere noodige mankracht moeten voorzien om het te vervolledigen. Waar het daarbij gaat om regionale verdediging in engen zin, zal de taak, die de verdediging van eigen huis en hof het dichtst benadert, door onze Inheemsche miliciens het best begrepen worden en met élan worden uitgevoerd. Ter voorkoming van misverstand voeg ik hieraan toe, dat dit niet de eenige taak is, waarvoor Inheemsche miliciens kunnen worden ingedeeldik wil slechts constateeren, dat deze taak den Inheemschen milicien wel bijzonder goed moet liggen. Als derde groep in onze verdediging op den grond komen de zwaar bewapende zeer mobiele gemechaniseerde en gemotoriseerde eenheden, die den vijand, waar hij ook in grooten getale zou optreden, in den regel dus bij doorbreking van de kuststrooken, afdoend moeten kunnen verslaan, onze „slagtroepen" dus. Zij zullen zijn samengesteld uit snelle organen ter beveiliging en verkenningpantserauto's en -wagens, motorrijders, onze gemechaniseerde cavalerie dus. Verder naar verhouding belangrijke hoeveel heden vechtwagens, gemotoriseerde infanterie, artillerie, pantserafweerwapens, luchtdoelartillerie, pioniers, verbindingstroepen. Zij zullen nauw moeten samenwerken met vliegtuigen. Het is zaak, deze troepen op de snelste, meest efficiënte wijze in te zetten. Een gevolg van den eisch tot snellen inzet is een regionale groepeering overeenkomstig de voornaamste operatiegebieden dit heeft voor Java geleid tot de U bekende indeeling in drie territoren, in hoofdzaak overeenkomstig de bestuurs-indeeling. In deze militaire afdeelingen zijn tevens de drie divisiën gelegerd. Deze indeeling werd ook noodzakelijk door de stijgende sterkte der troepen, waardoor in elk van de nieuwe gebieden eenige malen meer troepen bijeengebracht zullen worden dan men in den regel onder een divisie verstaat. Tot nu toe heb ik getracht U een beeld te geven van den gang van zaken bij een verdediging, die aanvankelijk in afwachting verkeert, wat de vijand gaat doen. Dit beeld brengt geen principieele wijziging in den grondslag, dat de vloot- en luchtbasis op Java tot eiken prijs moet worden behouden. Wel accentueert het de noodzaak, de verdediging van die basis niet te zien als een locaal eng begrensd begripevenals de verdediging van Singa pore begint bij Burma en Malaya en de verdediging van Alexandrië zich ver in Afrika en Azië uitstrekt, omvat de verdediging van onze hoofdbases, op zuiver militair-technische gronden en nog ongeacht den totalitairen vorm van de oorlogvoering, het geheele eiland Java. Doch er is meer. In mijn voorafgaand betoog schetste ik U de behoeften eener moderne verdediging, wanneer de vijand een overwicht in de lucht heeft verkregen. Wij mogen zelfs aannemen, dat geen vijand een dergelijke riskante operatie zal durven ondernemen zonder zich althans tijdelijk en plaatselijk een overwicht in de lucht (en natuurlijk ook op zee) te hebben verschaft. Het veranderde aspect van de oorlogvoering te land is bovendien juist een gevolg van het gebruik van den motor in het vliegtuig. De fundamenteele wijziging, die hierin voor de oorlogvoering besloten ligt, is de onbegrensde mogelijkheid, de zee- en landmachten door het luchtruim te omgaan. Wij hebben daarvan reeds voorbeelden te overhet oversteken van Straat Gibraltar door Franco's Marokkaansche troepen per vliegtuig, aangezien de zee ter plaatse door republikeinsche vlooteenheden werd hepatrouilleerd. Het gebruik van luchttroepen door de Duitschers in de veldtochten in West- Europa. Het vermoedelijk gebruik van troepentransporten door de lucht naar Tripolis en Irak, hoewel de beheersching van het Middellandsche Zee-bekken door de Engelsche vloot onbetwistbaar was. Wij hebben nu weer den aanval op Kreta beleefd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 23