668 Ik wees er reeds op, dat in de moderne oorlogvoering het begrip basis niet meer eng begrensd is. Dit is een gevolg van het snelle verloop van grond- en luchtoperaties en van de totalitaire oorlogvoering. Zoo kan men het door Duitschland bezette gebied van het vasteland van Europa beschou wen als een reusachtige basis van waaruit Hitier probeert de bases van onze bondgenooten te bestrijden of in bezit te krijgen. Zoo is Engeland basis als uitgangspunt voor vloot en luchtmacht zoowel als industrieele producent voor de oorlogvoering, zijn Canada, Zuid-Afrika, Australië onmis baar voor de oorlogvoering. Zoo vormde Italiaansch Oost-Afrika een bedrei ging voor de basis Egypte. Zco is al sinds vele jaren niet alleen Soerabaia een vlootbasis, doch geheel Java de basis voor onze oorlogsinspanning. Dit is zoo gebleven. Doch veranderd is door het luchtwapen, dat ook aan strategisch belangrijke gebieden in de buitengewesten de aandacht kan worden besteed, die zij verdienen, zonder dat dit tot versnippering van strijdkrachten behoeft te leiden. Dit zal niet alleen de verdediging van Java ten goede komen, doordat het den vijand moeilijk zal vallen, tusschenbases in bezit te nemen, in te richten en zich daar te handhaven. Het zal ook ons eigen offensief vermogen belangrijk opvoeren, doordat de armen van vloot en luchtwapen worden verlengd. Deze vcordeelen spreken wellicht op het oogenblik nog niet zoo duidelijk. Maar laten wij ons eens voorstellen, wat de nieuwste Amerikaansche bommenwerper voor vermogens zal moeten hebben. Het prototype van de B.19 heeft weliswaar nog maar nauwelijks de fabriek verlaten, doch dit toestel vormt een aanwijzing, dat de gedachten gaan in de richting van de door Seversky gepropageerde denkbeelden plafond van 7000 m, bommen - last van 18 ton, actieradius (heen en terug) van 6000 km (opgegeven wordt een vliegbereik, of zooals onze Australische vrienden zoo kernachtig zeggen, „out of petrol range" van 7580 mijlen). Het is daarom van belang, dat betere verdediging in de buitengewesten de mogelijkheid voor een vijand beknot om onze vitale bases van zijn eigen land uit aan te tasten, dat daardoor tevens de mogelijkheid wordt geschapen, een vijand in eigen huis aan te tasten. Deze technische ontwikkeling geeft ons mogelijkheden, die tot voor enkele decennia ongedacht waren. Zij houdt echter ook een waarschuwing in verwaarloozing van een der onderdeden van onze defensie in de toekomst kan op korten termijn tot onherstelbare gevolgen leiden, want ook de middelen van een mogelijken vijand worden verder reikend, geweldiger en sneller. Juist in de toekomst zullen wij gedwongen zijn, onze verdediging meer en meer vooruit te schuiven naar den buitenrand van den archipel, om het centrum althans eenigszins veilig te stellen. Verwaarloozing van deelen van de weermachten der democratieën gaf Hitier de kans, dezen oorlog te beginnen. Verwaarloozing van zijn grond- leger bracht het Britsohe Rijk het vorige jaar aan den rand van den afgrond, en verlengt den oorlog met een onbekend aantal jaren, omdat wij voorloopig in hoofdzaak zijn aangewezen op een langzaam werkende blokkade. Laat dit voor cns ook een les voor de toekomst inhoudenverhoogde paraatheid kan ook dan op korten termijn worden gevergd. De voorwaarden daarvoor te scheppen en te behouden is onze taak. Vooral tot U, M.H., die Uw werkkring voornamelijk in de burgermaat schappij vindt, moet ik daarom het verzoek richten blijf, ook nadat deze oorlog is gewonnen, strijden voor het behoud van ons oorlogspotentieel, opdat elke ongunstige internationaal-politieke ontwikkeling docr ons onver wijld zal kunnen worden beantwoord met een afdoend verhoogde paraatheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 25