meer het gevolg van gebrek aan wil tot weerstand van het ver bijsterde Fransche bestuur dier kolonie, dan van Japansebe kracht. Er zijn verschillende factoren, die Japan weerhouden, zoo tegen de Nanyo-gebieden op te treden als het wel zou willen. Het zijn Rusland's bedreigingen in den rug, het Amerikaansche embargo, de bedreiging van Amerika's vloot op zijn flank, de zorgwekkende economische toestand, waarin het Japansche volk thuis verkeert, maar bovenal China. China, dat nu al vier jaar lang bezig is, het Japansche bloed en de Japansche welvaart weg te zuigen, een situatie, waaraan geen kabinet een einde schijnt te kunnen maken. Integendeel, hoe langer het duurt, hoe verder het einde in het verschiet schijnt te verdwijnen. De Japanners, die gedacht hadden, dat het oude vooze Chineesche rijk binnen enkele maanden zou bezwijken onder de mokerslagen van hun leger een leger, dat volgens generaal Honda, den Japanschen ambassadeur bij den puppet Wang Ching Wei, zijn weerga in kracht op de wereld niet vindt hebben onder die mokerslagen een nieuw China zien geboren worden. Hun geweld heeft de eenheid van het Chineesche volk doen ontstaan en een nooit geopenbaarden wil om zich als souverein volk te handhaven. Op elk gebied uit zich de ontwaakte energie van het verjongde Chineesche volk, en, was het in den beginne teleurgesteld over het uitblijven van hulp en steun van de zijde der democratieën in zijn strijd om een zelfstandig bestaan, nu zij zijn ontwaakt en hun belang inzien, nu kan het Chineesche volk met verdubbelden moed en energie den strijd voortzetten. Hoe de situatie thans in China is, kan op geen wijze beter blijken dan door te luisteren naar de namen van de plaatsen, waarom ook thans nog steeds wordt gestreden. Die namen zijn dezelfde als die, welke men tegenkwam in de oorlogsberichten van een jaar geleden, ja zelfs in die van 1939. Sinds de verovering van Hankow en Canton in November 1938 dat is dus ruim 2V2 jaar geleden hebben de Japansche troepen nergens terreinwinst geboekt. Op politiek gebied evenmin. Wel hebben zij inmiddels een puppet-regeering opgezet in Nanking, onder den verrader Wang Ching Wei, wel hebben zij het daarbij trachten te doen voorkomen, dat dit de oude Nankingregeering was, gezuiverd van haar pro- communistische elementen (waaronder in de eerste plaats Chiang Kai Shek, die volgens het Japansche nieuwsagentschap Domei zelfs voortdurend overhoop zou liggen met de Chineesche com munisten) maar noch de Chineezen, noch de Westerlingen hebben ook maar een oogenblik geloofd, dat dit iets anders was dan een comedie en zelfs de goede asvrienden hebben niet de moeite genomen, die schijnregeering te erkennen. De Japanners hebben op politiek gebied niets weten te bereiken. Nog steeds berust het gezag der Nanking-regeering op de Japansche geweren, en haar inkomsten moet zij zien te verkrijgen uit de exploitatie van bordeelen, opium- en speelholen in Shanghai, Nanking en andere 671

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 28