gekozen systeem vast te houden overschakeling op het andere stelsel blijft mogelijk. Zeer zeker is zulks het geval bij onderwerpe- lijke militie, aangezien het in verhouding tot de gansche weer bare bevolking benoodigde geringe jaarcontingent voldoende ruimte laat, naar behoefte de lichtingen uit te breiden dan wel in te krimpen. De door de Regeering voorgestelde wijze van recruteering, welke in groote lijnen reeds in 'het Juni-nummer van dit tijdschrift op blz. 614 is vermeld, wijkt uiteraard principieel af van de uitvoering bij den Eur. dienstplicht. Uiteraard, omdat laatstgenoemde een algemeene dienstplicht is, waarbij iedere mannelijke onderdaan- Nederlander in het kalenderjaar, waarin hij het 18e levensjaar bereikt, mits niet vallend onder een der wettelijke bepalingen nopens niet-inschrijving, voor den dienstplicht wordt ingeschreven en geregistreerd. Zou men deze werkwijze ook bij den beperkten In'heemschen dienstplicht willen toepassen, dan zou een buitenge woon omvangrijke en onnoodige administratie moeten worden in gevoerd. De overbodigheid van een dergelijke registratie spreekt duidelijk, indien men zich voor oogen stelt, dat van het totaal be schikbare aantal jongelieden van 18-jarigen leeftijd slechts een klein gedeelte benoodigd is. Hieruit volgt, dat de bij den Eur. dienstplicht toegepaste volgorde inschrijving keuring inlij ving, niet kan worden gevolgd. In plaats daarvan wordt bij den Inheemschen dienstplicht de procedure voorgesteld aanwijzing keuring inschrijving inlijving. De voor het volgend jaar benoodigde contingenten, afzonderlijk in verschillende categorieën en naar bestuursressort, worden jaar lijks zoo mogelijk in de maand September aan de residenten opgegeven. Voorloopig is v.w.b. het legercontingent de splitsing gedacht in a. abituriënten H.B.S. of gelijkwaardige onderwijsinrichting b. abituriënten H.I.S. c. personen met bijzondere kundigheden, b.v. in het bezit van een bepaald rijbewijs d. overigen, zoo mogelijk abituriënten Volksscholen. De groep ad a is bestemd voor opleiding tot reserve-officier, groep b voor kader, groep c voor bijzondere functiën, waarbij de eisch van schoolsche ontwikkeling minder op den voorgrond treedt, doch vakkennis den doorslag geeft, b.v. bij treingeleiders, chauf feurs, handlangers-monteur e.d. groep d ten slotte is bestemd voor opleiding tot ongegradueerde strijders. De betrokken bestuursautoriteiten voor het rechtstreeks be stuurde gebied van Java en Madoera de regenten wijzen het vijfvoud van de benoodigde aantallen van iedere groep voor den dienstplicht aan, waarbij een grove schifting „op het oog" naar lichamelijke en geestelijke gesteldheid wordt toegepast. Bij deze aanwijzing genieten vrijwilligers de voorkeur. Zijn b.v. uit een 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 36