6. INHEEMSCHE MILITIE (HI). door F. O. B. MUSCH, Kapitein der Infanterie. Na de behandeling van het onderhavige onderwerp in dit tijd schrift zijn wij een stap verder gekomen op den weg naar een doelmatige legervorming. Het zal immers den belangstellenden lezer niet zijn ontgaan, dat inmiddels bij den Volksraad is ingediend het ontwerp eener dienstplicht-ordonnantie voor onderdanen-niet- Nederlanders in Nederlandsch-Indië 2). De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bij het verschijnen van deze aflevering de behan deling van bedoeld ontwerp door den Volksraad ten einde loopt. De vermelding van de voornaamste gedeelten uit het ontwerp- ordonnantie, alsmede uit de vergezellende memorie van toelichting en het uittreksel uit het rapport van de Weerbaarheidscommissie in het vorige nummer van dit periodiek 2)heeft mijn taak op aan merkelijke wijze verlicht. Voorts is het zeer waarschijnlijk, dat de nieuwsbladen aandacht zullen besteden aan de invoering van een Inheemsche militie, in het bijzonder aan het ter zake besprokene in den Volksraad. Dit overwegende, meen ik mij ontslagen te mogen achten van de verplichting, diep in te gaan op de technisch- administratieve moeilijkheden, verbonden aan de invoering van een beperkten dienstplicht, te meer, daar de Regeering van oordeel is, dat slechts door toetsing aan de practijk kan worden gekomen tot het best bruikbare stelsel. Ten slotte is het kostenvraagstuk buiten beschouwing gelaten. Volstaan moge worden met de vermelding, dat de uitgave van de vele millioenen, welke is verbonden aan de invoering van den militairen dienstplicht voor onderdanen-niet-Nederlanders, hoewel in belangrijke mate drukkend op 's Lands budget, geen onover- komelijken hinderpaal behoeft te vormen voor de verwezenlijking van den door velen gekoesterden wensöh, de weerkracht dezer ge westen te verhoogen. RECRUTEERING. De oorlogs-organisatiën bepalen de netto behoefte aan dienst plichtigen in de verschillende categorieën. Aan de hand van het b Zie I.M.I. 1941 Nr. 4 en 5. 2) Zie I.M.I. 1941 Nr. 6, blz. 612 e.v. 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 37