bestuursressorten niet ingeschakeld zijn en ten slotte een zeker aantal aspirant-Inheems dhe reserve-officieren, dat immers uit deze categorie voortspruit. Van het restant mag worden gerekend op ongeveer 1/5 goedgekeurden. Een globale berekening toont nu aan, dat het voor het leger benoodigde jaarcontingent niet uit sluitend uit de leerlingen van de Westersche lagere scholen mag worden betrokken, afgescheiden van het feit, dat een dergelijke wijze van recruteering uit een oogpunt van staatsmobilisatie onaan vaardbaar zou zijn, aangezien de uit bedoelde groep afkomstige personen de intellectueele bovenlaag van de Inheemsche maat schappij vormen. De encadreering van de Inheemsche militie kan zonder bezwaar uit de abituriënten H.I.S. en hooger worden be trokken, omdat voor Inheemsch militie-kader ongeveer 10% van het totale jaarcontingent noodig is. Het grootste deel van de Inheemsche dienstplichtigen dient te worden gelicht uit de mannelijke abituriënten van scholen met een Inheemsche taal als voertaal, zooals Volksscholen, Vervolg- scholen, Volledige 2e KL scholen en Ohin. lagere scholen. Het ontwikkelingspeil, dat op deze scholen wordt bereikt, mag ruim schoots voldoende worden geacht, zulks met het oog op de zeer eenvoudige oorlogstaken voor welke betrokkenen zijn bestemd. Tijdens het schooljaar 1937/1938 doorliepen in geheel Neder- landsoh-Indië meer dan 325.000 Inheemschen en rond 2100 Vreem de Oosterlingen het Inheemsche lager onderwijs v.w.b. het school jaar 1937/1938 waren cijfers rond 345.000 Inheemschen en ruim 2200 Vreemde Oosterlingen J). Deze aantallen geven voldoende ruimte om naar behoefte de jaarcontingenten eventueel te ver- hoogen, terwijl bij het leger de opleiding van niet-Nederlandsch sprekenden in het minst niet bezwaarlijk is. Op de aanwijzing volgt de keuring. De keurende geneesheeren dienen uit het vijfvoud van de gevraagde aantallen het benoodigde contingent in ieder der groepen volgens bepaalde eischen goed te keuren. Criterium is lichamelijke en geestelijke gesteld heid. Vrijwilligers voor den dienstplicht worden -het eerst gekeurd overigens is de geneesheer vrij voor wat betreft de volgorde. Wel licht zal bij de keuring een systeem van loting aanbeveling ver dienen. Onmiddellijk nadat de dienstplichtige is goedgekeurd, wordt hij, voor zooveel benoodigd, voor den dienst ingeschreven. Deze bepaling laat ruimte voor selectie bij de keuring. Zoodra het be noodigde aantal van een bepaalde categorie is bereikt, zal met de keuring en inschrijving worden opgehouden. De aangewezen dienstplichtigen, die niet zijn ingeschreven, hetzij wegens af keuring, hetzij omdat het benoodigde aantal reeds was bereikt, worden zoo spoedig mogelijk uit den dienst ontslagen. Alle eervol ontslagen beroepsmilitairen bij de land- of zeemacht van 1845 jaar, die aan zekere eischen voldoen (geschiktheid x) T.a.p. 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 41