werking slechts mogen worden gevraagd in de regionale nabijheid van de eigen woonstee. Een nadere beschouwing leert echter, dat bedoelde verdediging in bepaalde gevallen beter is verzekerd door den vijand tegemoet te treden op soms verafgelegen gebied, dan door het passief afwachten in de eigen landstreek, nog daargelaten het feit, dat oorlog in het eigen land zware offers zal kosten aan levens van niet-strijders en aan have en goed. Het moet aan het beleid van de legerleiding kunnen worden overgelaten, waar de vijand met de meeste kans op succes zal worden aangegrepen. Het instrument daartoe is het mobiele leger op oorlogssterkte, dat met het oog op deze taak is georganiseerd, bewapend, uitgerust en ge oefend. Aangezien ook Inheemsche dienstplichtigen bestemd zijn om in dat leger bepaalde functies te vervullen, is het duidelijk, dat wanneer deze strijdmacht op ander gebied wordt overgebracht ter voorkoming wellicht van een rechtstreekschen vijandelijken aanval op ons grondgebied bedoelde dienstplichtigen niet kun nen worden achtergelaten, omdat anders de oorlogs-organisatiën op onaanvaardbare wijze worden ontwricht. Onder de huidige strategisch-politieke omstandigheden is het noodzakelijk, dat tegen den aanvaller, die één der schakels in de machtsketen Burma Malaka Nederlandsch-Indië Australië wenscht te doorbreken, kan worden opgetreden met de gecon centreerde strijdkrachten van die gebieden. De theoretische moge lijkheid van deze gecombineerde actie kan voor de veiligheid van deze gewesten reeds meer beteekenen dan een streng doorgevoerde zelfstandige oorlogvoering. De les van de achtereenvolgende over rompelingen der militair-geïsoleerde kleine staten in Europa mag voor de bewoners van den rand van den Pacific niet vergeefsch zijn geweest. Uit het vorenstaande mag niet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat in een oorlog in den Pacific onze landstrijdkrachten den vijand te allen tijde op vreemd gebied tegemoet zullen treden. Het gaat er slechts om, de mogelijkheid daartoe te scheppen, opdat in voorkomend geval de legerleiding in staat zal zijn, de door strategische omstandigheden geboden kansen te benutten. DE IDEËELE ZIJDE. Tot dusver is het onderwerpelijke vraagstuk van den zakelijk- militairen kant bekeken, hetgeen de beste waarborgen geeft voor een objectieve beoordeeling. Niettemin zullen gevoelsargumenten niet geheel zijn uit te schakelen het probleem grijpt daarvoor te diep in de maatschappelijke verhoudingen van deze gewesten. Het kan daarom nuttig zijn, in dit geval de gevoelens niet geheel te on derdrukken juist door deze uitingen leert men elkanders stand punt kennen en waardeeren. Overheersching van het sentiment is echter verkeerd, omdat de Inheemsche militaire dienstplicht in de eerste plaats beteekent, een zeer reëele verhooging van de weer- 685

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 45