9. STADS- EN LANDWACHTEN. In de maand Juni is een stadswacht opgericht te Kediri, terwijl machtiging voor oprichting is verleend voor een stadswacht te Magelang. De oprichting van landwachten op Java is, hoewel nog niet geheel voltooid, thans zoover gevorderd, dat ook de buitengewesten aan de beurt kunnen komen reeds heeft generaal Pesman Zuid- Sumatra bezocht om er een aantal landwachten op te richten. De in het vorige overzicht aangekondigde „Regeling betref fende de opleiding tot en de aanstelling van stadswachtkader" is dezer dagen gereed gekomen. Het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat de voor de stads- en landwachten bestemde geweren minder snel beschik baar komen dan wordt gewenscht. Na een geslaagde, te Semarang gehouden proef, zullen zij thans voorloopig worden uitgerust met wapens (jachtgeweren) en munitie in particulier eigendom. Daar toe is dezer dagen op ruime schaal overgaan tot vordering van deze wapens en munitie. Omtrent de resultaten zijn nog niet vol doende gegevens beschikbaar. Uit een aantal ingezonden stukken in de pers is gebleken, dat sommigen dezen maatregel, waartoe de Britten aanvankelijk ook hun toevlucht moesten nemen voor het bewapenen van de Home Guards (om nog niet te spreken van de in eenige legers nood gedwongen toegepaste „bewapening" met houten geweren), niet goed begrijpenzelfs is de meening verkondigd, dat de kogels, die met dergelijke geweren worden verschoten niet zouden vol doen aan de daaromtrent vastgestelde internationale regels. Uit den aard beoogt vermelde maatregel, althans voor de stadswachten een tijdelijke oplossing en is er voor gezorgd, dat slechts munitie wordt gevorderd, welke aan alle daaraan te stellen eischen voldoet. 699

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 59