Bevelen is beslissen en om te beslissen moet men willen, maar om te willen moet men weten. Daarom, die iets verkeerd weet, beveelt in den regel ook ver keerd en waar het weten nog niet in het juiste bevel kan worden geformuleerd, is het weten nog niet veel zaaks. Men moet altijd in den geest van het bevel handelen. Ook een letterlijke uitvoering is alleen gerechtvaardigd, indien in den geest van het bevel wordt gehandeld. Bevelen zijn er om uitgevoerd te worden. Daarom is er geen verontschuldiging voor bevelen, die niet uitgevoerd zijn geworden. In de uitvoering ligt de verantwoordingin de uitvoering, welke tot het gewenschte doel leidt. Indien u iets bevolen wordt, voer het in elk geval uit. Het is beter dat men u later verwijt het bevel verkeerd te hebben uitgevoerd, dan dat men u verwijt niets te hebben gedaan. Om een bevel goed te kunnen uitvoeren moet men zijn eigen wil ondergeschikt maken aan dat bevel. Het is een moeilijke kunst den eigen wil onbeperkt ondergeschikt te maken aan dien van zijn medemensch. Ook hier baart alleen oefeningkunst. Vraag uzelf niet „waarom", maar alleen „hoe" gij het bevel zult uitvoeren. Wie een bevel uitvoert en zijn gezond verstand daarbij niet gebruikt, zal een bevel altijd verkeerd uitvoeren. Een bevel moet men daarom niet alleen verstaan maar ook begrijpen. Beveel alleen wanneer het noodig is. Onnoodige bevelen werken gedachteloosheid en onzelfstandig heid in de hand. Gehoorzamen is gemakkelijker dan bevelenhet ontheft van verantwoordelijkheid en beslissing. Initiatief is verantwoordelijkheid overnemen en zelf bevelen onder omstandigheden, waarin de bevelhebber niet in staat is (nadere of andere) bevelen te geven. Alleen de uitslag kan het initiatief rechtvaardigen. 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 5