702 Om. den aard van het gevecht te kunnen begrijpen, moet men in het oog houden dat de eraan deelnemende toestellen vlogen met een snelheid van tusschen de 480 en 645 km/u. Bij een dergelijke snelheid zeggen plaatsnamen bijna niets. De vijand zou bijv. kunnen zijn opgevangen boven Maidstone, doch pas vernietigd op een paar km van Calais. „Plaatselijk slaags geraakt, Hammersmith-Dungeness" of wel „Londen tot de Fransche kust", dergelijke uitdrukkingen in de patrouille-verslagen illustreeren duidelijk de uitgestrekt heid van het gevechts„veld". Het is daarom misschien maar beter, niet te trachten de plaats van aanval te nauwkeurig vast te stellen een bijna hopelooze taak doch slechts te spreken van „het zuiden van Engeland". De slag had ten rechte plaats in een ruimte van rond 130 km lang, 60 km breed en 8 a 10 km hoog. Binnen deze ruimte werden tusschen 12.00 en 12.30 een 150 tot 200 individueele gevechten geleverd. Vele daarvan gingen over in een wilde achtervolging tot op enkele km van de Fransche kust. „ACHTUNG, SCHPITFEUER Zestien escadrilles van Groep 11, gevolgd door 5 van de Groepen 10 en 12, stegen op om slag te leveren tegen den vijand. Op één escadrille na stonden zij weldra tegenover hem. Vijf escadrilles Spitfires openden hun aanvallen op de aanstormende Duitschers in het gebied Maidstone-Canterbury-Dover- Dungeness. Zij waren iets eerder in actie dan de Hurricane-escadrilles, die den vijand verder achterwaarts tusschen Maidstone, Tunbridge Wells en Zuid Londen opvingen. Het bleek dat de Duitschers in verschillende soorten formaties vlogen. De bommenwerpers zaten gewoonlijk eenige honderden meters onder de jagers, doch soms was het juist andersom. De bommenwerpers vlogen in Vies (een V-formatie) van vijf tot zeven toestellen, in rijen van vijf vliegtuigen naast elkaar, of in een ruit-formatie. De Me 109's gebruikten gewoonlijk de Vies. Eén vlieger berichtte dat de aanvallende Duitsche machines vlogen in groepen van negen, onderverdeeld in groepjes van drie zooals de Engelsche sergeantsstrepen m Elke groep van negen werd in dit geval gesteund door een groep van negen Me 110- jagers, terwijl éénzits Me 109's of He lie's er hoog boven cirkelden. De vijand kwam al spoedig tot de ontdekking dat onze verdediging wakker en actief was, want men kon de Duitsche piloten over hun radio tegen elkaar hooren roepen „Achtung Schpitfeuer Het was dan ook wel zeer noodza kelijk voor ze, op hun hoede te zijn. Onze vliegers openden het vuur op een gemiddelden schootsafstand van 225 tot 180 m zoo noodig naderden ze tot 45 m. Vele vijandelijke jagers behoorden tot het beroemde gele neuzen- escadrille, hcewel enkele witte, sommige zelfs roode neuzen hadden. „RECHTVAARDIGING VAN ONZE NIEUWE TACTIEK." Was de slag eenmaal begonnen, dan werd de ordelijke formatie vaak verbroken en koos elke piloot zijn eigen tegenstander. De volgende be schrijving van een enkel gevecht typeert tevens alle andere. Een vlieger, wiens escadrille naar rechts geëchelonneerd aanviel dook met de zon in den rug op een Me 109, die na den eersten vuurstoot uit elkaar sprong. Op dit oogenblik merkte hij dat een andere Me 109 vlak achter hem zat. Hij draaide om, zoodat hij zijn tegenstander voor zich kreeg en schoot hem in vlammen. Hij was nu afgedwaald van zijn kameraden en keerde daarom naar zijn basis terug. Terwijl hij daalde, ving hij een bericht op dat de vijand zich boven hem bevond. Hij keek omhoog, zag een groep Dorniers op 4300 m, klom en viel ze aan. Hij stormde in op een Dornier andere vliegtuigen kwamen hem te hulp. De vijandelijke toestellen vielen neer in een bosch en vlogen in brand. Terwijl Spitfires en Hurricanes in actie waren boven Kent, rekenden andere Hurricanes af met de vijandelijke toestellen, die er enkel en alleen door hun groot aantal in waren geslaagd, door te breken en de buitenwijken van Londen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 62