7 08 waren aan de jager-vliegvelden o., z.o. en z. van Londen, monteurs, mecha- niciens, seiners, telefonisten, ordonnansen en alle anderen, deden hun werk onder hevige en voortdurende bombardementen, bij dag en bij nacht. Voor het eerst sedert Willem de Veroveraar voet aan wal zette, bevonden mannen en vrouwen van Engeland de Women Auxiliary Air Force stond daar, waar de strijd het hevigste woedde zich in de voorste gelederen. Zij faalden niet en de lijst van onderscheidingen, die zij verdienden, getuigt van hun dapperheid en volharding. Door hun opdrachten te volbrengen, slaap of geen slaap, bommen of geen bommen, stelden zij de jager-escadrilles in staat, den vijand dag aan dag tegemoet te trekken tot hij was verslagen. Over de afweerbatterijen zouden we heel wat kunnen schrijven, maar dit verhaal moet beperkt blijven tot het aandeel, dat de R.A.F. had in de overwinning. Haar controllers ontvingen veel hulp van de luchtafweer- troepen. De witte of zwarte springwolken gaven aan de posten op den grond of in de lucht waardevolle inlichtingen over de plaats van den vijand. Bovendien schoten zij gedurende de periode van den strijd bij daglicht bijna 250 vijandelijke vliegtuigen neer. VERNIETIGDE EN ONTREDDERDE ARMADA. Den 31sten October was de slag voorbij. Hij eindigde niet dramatisch. Hij verliep langzamerhand, maar de Engelsche zege was daarom niet minder zeker en volledig. Bittere ervaring had den vijand ten laatste geleerd, wat aanvallen bij daglicht kosten. Hij zocht de dekking van den nacht op. Want wat bereikten de Duitschers in feite met al hun aanvallen In het begin brachten zij 5 schepen tot zinken en beschadigden 5 andere die in onze kustconvooien voeren daarna brachten zij bij tusschenpoozen, somtijds ernstige, schade toe aan onze vliegvelden zij troffen een aantal fabrieken, waardoor de prcductie voor een korten tijd verminderde. In Londen brachten zij aanzienlijke schade toe aan de havenwijken en verschillende beroemde gebouwen, waaronder Buckingham Palace. Zij vernietigden of beschadigden eenige duizenden huizen zoo erg,'dat ze niet meer te herstellen waren. Zij doodden overdag 1700 personen, bijna allen burgers, en verwondden er 3360 ernstig, 's Nachts werden 12581 personen gedood en 16965 kregen letsel. Deze zware verliezen leden wij in de uren van duisternis, welke ons belette, den vijand tegemoet te treden en hem terug te drijven zooals bij daglicht. Zij leveren een opvallend, zelfs veelzeggend, bewijs van de doeltreffendheid en toewijding van de jagers der R.A.F. Tot welk een hoogte zouden deze cijfers zijn gestegen indien de Hurricanes en Spitfires niet hadden gewaakt, van zonsopgang tot zonsondergang, den vijand aanvallend zoodra hij ver scheen, vastbesloten, meedoogenloos en zegevierend Dit dan was wat de vijand bereikte gedurende 84 dagen van bijna aan houdende aanvallen. Iets eerder in het jaar hadden de Duitschers 37 dagen gebruikt om de Koninkrijken Nederland en België en de Fransche Republiek onder den voet te loopen en volkomen neer te slaan. Wat het Luftwaffe niet kon, was de jagers-escadrilles van de R.A.F. te vernietigen aan het einde van den slag waren zij sterker dan bij het begin. Dit falen beteekende een nederlaag nederlaag van de Duitsche luchtmacht zelf verijdeling van een zorgvuldig opgesteld strategisch plan, verijdeling van hetgeen waar naar Hitier het meest verlangde den inval in Engeland. Het Luftwaffe dat, zooals Goebbels aan den vooravond van den slag zeide, „de laatste verovering van den laatsten vijand Engeland voorbereid" had, deed zijn uiterste best en betaalde zeer duur voor de poging. Tusschen 8 Augustus en 31 October werden bij daglicht 2375 Duitsche vliegtuigen vernietigd. De in dit heele relaas genoemde cijfers betreffende vijandelijke vlieg tuigen hebben slechts betrekking op de toestellen, welke werkelijk werden vernietigd. Omtrent de machines, die werden beschadigd of omtrent welker lot geen volkomen zekerheid kon worden verkregen zijn geen cijfers verstrekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 65