712 Te Casteau nabij Bergen heeft een bijeenkomst plaats, waar Koning Leopold met het Belgische leger en gnl. Gort met de British Expeditionnary Force (B.E.F.) zich stellen onder het commando van gnl. Billotte, die rechtstreeks komt te staan onder den Franschen opperbevelhebber, gnl. Gamelin. (Volgens een enkele bron onder gnl. Georges.) Gnl. Bilotte staat derhalve aan het hoofd van 50 divisies, nml. 18 Belgische, 9 Britsche en 23 Fransche (de 22 op blz. 711 vermelde benevens een later nog ter versterking van het VTIe Leger naar Antwerpen gesnelde divisie). 13 Mei. De Grebbe-linie wordt doorbroken de Nederlandsche troepen ten n. van de Maas vallen in den nacht van 13 op 14 Mei terug op de Water-linie. Z. van genoemde rivier gaat de terugtocht voort. De Franschen komen nu ook over Vlissingen en Breskens te hulp. De Belgen leveren hevige achterhoedegevechten aan de Jette. Onder dekking daarvan hebben de Belgische, Britsche en Fransche troepen de K.W. I.-lijn bezet. De Belgen staan van de Schelde, n. van Antwerpen, tot iets ten n. van Leuven, daarnaast tot Waver de Britten en vervolgens tot Namen de Franschen (Ie Leger). Rechts daarvan dekt het Fransche IXe Leger de Maas tot Longuyon, waar het aansluit op de Maginot-lijn. (Een schrijver geeft op, dat de lijn AntwerpenNamen was bezet door 22 Bel gische, 9 Britsche en 11 Fransche divisies. V.w.b. laatstgenoemde behoeft er tusschen dit en het eerder genoemde cijfer geen tegenstrijdigheid te bestaan, omdat deze schrijver slechts rept van de troepen in de K.W. I.-linie. Het aantal Belgische divisies schijnt echter ten rechte op de eerder vermelde 18 te moeten worden gesteld.) 14 Mei. De Vesting Holland capituleert. Het Vile Fransche Leger trekt uit N. Brabant terug in België. Daar de onzen in Zeeland den strijd voortzetten, blijft de Belgische stelling in het n. gedekt. De frontlijn loopt van de Ooster Schelde over Bergen op Zoom, Roosendaal en Turnhout naar een punt o. van Mechelen en verder langs de K.W. I-linie. Haar z. vleugel begint ernstig gevaar te loopen doordat de Duitschers de Fransche stellingen doorbreken n. van Dinant en te Mézières en zich bij verrassing meester maken van de Maas-overgangen bij Sedan (De hier geplaatste divisie- Gautier zou hebben gestaan op een front van 26 km 15 Mei. De Duitschers richten hun aanval op de scheidingslijn van de B.E.F. en het Fransche Ie Leger, doorbreken het laatste en vereenigen de bij Sedan in het IXe Leger geslagen bres naar het n. met die bij Mézières en Dinant. De hoofdmacht van het uit Nederland teruggekeerde VHe Fransche Leger (gnl. Giraud), dat zich te Antwerpen e.o. heeft verzameld, gaat het IXe Leger (gnl. Corap) versterkengnl. Giraud zal gnl. Corap vervangen. De 60e en 68e Div. (16e L.K.) blijven evenwel achter en komen onder de bevelen van koning Leopold. 16 Mei. De bij Sedan geslagen bres neemt geweldige afmetingen aan de Duitschers beginnen hun „raid" SedanMézièresGuisseSt. QuentinAmiensA- trecht. Maar ook het gat tusschen Waver en Namen valt niet meer te stoppenreeds wordt de rechtervleugel der B.E.F. gedwongen, te deelen in de achterwaartsche beweging. Gnl. Gamelin besluit derhalve, niet langer stand te houden in de K.W. I.-lijn doch verder naar het w. terug te trekken. De beweging wordt in den nacht van 16 op 17 Mei ingezet. (Vermelding verdient de in een der bronnen opgeworpen vraag, of het uit algemeen oogpunt bezien niet juister zou zijn geweest, de geallieerde strijdmacht zoo snel mogelijk op de Somme terug te trekken ten einde z.v.m. troepen te

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 72