715 24 Mei. Op dezen dag zet de Duitsche mokerslag tegen het Belgische leger in. In massa aanvallende duikbommenwerpers, beschermd door jagers, moeten den Belgischen weerstand breken en den weg banen voor de infiltreerende Duit sche infanterie. Geallieerde luchtstrijdkrachten zijn nergens te bekennen. O. en w. van Kortrijk worden de Belgen van de Leie verdreven. De in de le en 3e Div. geslagen bres wordt echter door de 9e en 10e Div. gesloten. Koning Leopold verplaatst zijn stafkwartier naar Wynendael. Britsche troepen moeten na heldhaftige verdediging Boulogne in handen van de Duitsehers laten, die denzelfden dag ook nog St. Omer bezetten. De Engelschen en Franschen, die van Atrecht tot Rijssel nog aan de Scarpe staan, vallen nu terug op de lijn DuinkerkenHazebroeckRijsselMeenen en stellen ook troepen op langs het Yzer-kanaal. Gnl. Blanchard stelt voor, met 2 Britsche en 3 Fransche divisies een aanval te doen naar het z. Dit voorstel wordt wel aangenomen maar komt niet tot uitvoering nadat gnl. Gort 2 divisies heeft uitgezonden om de Belgen te helpen (zie 25 Mei). Zijn officier, die gnl. Blanchard in diens stafkwartier daarvan op de hoogte komt stellen, ziet dezen bevelhebber bezig met het aangeven van de terug- tochtslijnen. Ook hieruit blijkt weder, hoe verward de toestand was, hoe hij met de minuut veranderde Aan de Somme mislukt een Fransche poging, de Duitsehers uit Amiens te werpen. Zij zijn daar nu in het bezit van bruggehoofden nabij Péronne, Amiens en Abbeville. 25 Mei. De Britten doen een aanvalspoging in de lichting van Kortrijk en Waereghem, tusschen Leie en Scheldezij worden echter zelf terugge dreven (5e en 50e Britsche Div.). 26 Mei. De Duitsehers richten hun aanvallen wederom als op 15 en 17 Mei tegen een scheidingslijn, dit maal tegen de Fransche, nu tegen de Belgisch-Engelsche. De van den linkervleugel aangevoerde 2e Cav. Div. en 6e Div. verijdelen de tusschen Meenen en Yperen uitgevoerde poging, te zamen met de 10e Div. de vijand wordt in de lijn Yperen-Roeselaere tegengehouden. Doch te Iseghem, Nevele en Ronsele wankelt het front. De Chausseurs Ardennais herstellen het in het bloedige gevecht bij Vynckt-Nevele, doch dan breidt de strijd zich plotseling uit ten n. van Eecloo. De Duitsehers forceeren den kanaalover gang bij Balgerbroek. De laatste reserves worden aangetrokken. De Garde- Voises et Communications nemen de kustbewaking over, uitgeputte troepen het naar het w. gerichte Yzer-front. De Britten zijn zelf te uitgeput om de Belgen nog door een aanval van Duitschen druk te ontlastenzij zetten daarentegen den terugtocht in, evenals de Franschen, langs de wegen YperenDuinkerken en Yperenla Panne. Van nu af is het Belgische leger wel niet in feite gescheiden van het Britsch-Fransche, docih strijdt het niettemin vrijwel zonder verband daarmede verder. Op 25 en 26 Mei zijn 40.000 Belgische soldaten gedood en gewond, even veel als van 10 t/m 24 Mei. 27 Mei. De laatste reserves, drie zwakke regimenten, worden ingezet. De Belgen raken uitgeputde Duitsehers schijnen steeds meer versche troepen in het veld te kunnen brengen. In het Belgische front ontstaan verschillende bressen tusschen Roeselaere en Thielt, bij Ursel, tusschen Eecloo en Mal- deghem. De eerste is 8 km, de laatste 5 km breedlde vijand behoeft er slechts door te trekken om Brugge te bereiken. De munitie raakt uitgeput, de gewonden hoopen zich op. In het nog niet in Duitsche 'handen gevallen Belgische gebied van 2000 km2 dat een bevolking heeft van 800.000 personen, 'bevinden zich bovendien 800.000 vluchtelingen, 450.000 man Belgische en

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 75