732 rijk zijn. Onze marine in de Indische wateren werkt mede om de omringende zeeën van raiders vrij te houden, de geallieerde scheepvaart te beschermen en veilig geachte routes aan te wijzen. Aanvragen voor het opzenden naar Engeland van marinepersoneel van uiteenloopende diensten en rangen wor den zoo eenigszins mogelijk ingewilligd. Opleiding van personeel, bestemd voor den strijd in de Europeesche wateren, vindt hier zooveel doenlijk plaats. Het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger laat waardevolle krachten gaan, niet alleen om ze ter beschikking van de Nederlandsche krijgsmacht in Engeland te stellen, maar ook ten bate van de verdediging van Curagao. Belangrijk is het offer, dat Indië zich getroost door het afstaan van sche pen, die in normale omstandigheden den Indischen af- en aanvoer zouden verzorgen. De uitnemende ibeteekenis, die de vaart op de oorlogsgebieden heeft, noopt met dit offer vèr te gaan. Het motorschip „Oranje" wordt voor Indië's rekening als hospitaalschip uitgerust, bemand en in de vaart gebracht. Doeltreffend is de bijdrage, die Inidië als producent van oorlogsgrondstoffen levert door ze daar te plaatsen, waar zij voor de krijgsvoering het nuttigst worden aangewend en angstvallig te waken, dat zij niet lanigs om- en bij wegen den vijand ten voordeel komen kunnen. De monetaire overeenkomst met Engeland, die in hare werking een aanmerkelijke steun dezerzijds be- teekent, bleef bestendigd. Niet onvermeld, ofschoon geen Regeeringsbemoeienis, mag voorzeker blijven dat de bedragen, die voor den aankoop van oorlogsmaterieel, vooral vliegtuigen, ten behoeve van de eigen en de bondgenootschappelijke weer macht in Europa uit vrijwillige giften zijn overgemaakt, reeds niet minder ■dan tien milhoen gulden beloopen. De versterking der militaire defensie wordt krachtig voortgezettientallen millioenen werden gevoteerd voor de uitrusting van leger en vloot, verde digingswerken werden aangelegd, nieuwe legeronderdeelen opgerichthet luchtwapen breidde zich uit. De mechaniseering van het leger ter verhoo ging van mobiliteit en stootkracht vond voortgang. Ook de uitbreiding van het varend en vliegend materieel van de marine ging met kracht vooruit. Vele hulpvaartuigen werden in dienst genomen de eerste series torpedomo- torbooten en snelvarende patrouille-vaartuigen, hier te lande gebouwd, wer den afgeleverd. Hoewel de aanschaffing van wapenmateriaal in het buiten land nog moeilijkheden ondervindt van de wanverhouding tusschen vraag en aanbod op de wapenmarkt, stemmen de bereikte resultaten toenemend tot tevredenheid. Een uitgebreide organisatie van stads- en landwachten kon in het leven geroepen worden door het initiatief en de daadkrachtige medewerking van het daartoe opgericht particulier comité en met gebruikmaking van de aan zienlijke sommen (bijna zes millioen) waarover door vrijwillige bijdragen de beschikking verkregen werd. Vrijwillige Oefencorpsen werden opgericht. Landstorm- en militieplichtigen werden onder de wapenen geroepen om hun geoefendheid te onderhouden en te verhooigen. De vloot werd practised op oorlogssterkte en een groot deel van het dienstplichtig en reserve personeel der zeemacht onder de wapenen gehouden. Een voorstel tot invoering van verplichten krijgsdienst voor onderdanen niet-Nederlanders heeft Uw College onlangs bereikt. Reeds lang en veel vuldig is zoowel in Uwen Raad als daarbuiten uiting gegeven aan den wensch dat onderdanen niet-Nederlanders, ook buiten het beroepsleger, gewapend aan de verdediging van hun geboortegrond zouden kunnen deelnemen, een wensch die met de jongste inzichten over de militaire noodzaak tot verster king van de mankracht gelijk gericht is. De inspannende diensten worden door het personeel met voorbeeldige plichtsbetrachting vervuld. De persoonlijke offervaardigheid en blijmoedig heid, waarmede zoowel het 'beroeps-personeel als zij wier werkkring buiten de weermacht ligt, hun militaire plichten vervullen zijn verheugende ver schijnselen van een hooggestemd moreel. De militaire inspanning zou onvolledig zijn indien zij haar complement niet vond in aanverwante voorzieningen in de burgermaatschappij. Krachtig

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 89