Na vorenstaande uitgebreide uiteenzetting in de algemeene inleiding van de begrooting is een memorie van toelichting op de oorlogsbegrooting 1942 achterwege gelaten. 734 die zich in haar eindrapport heeft uitgesproken voor een zoodanige voortzet ting van de motoriseering en mechaniseering van het Java-leger, dat op elk gewild tijdstip en in elk gewenscht terreingedeelte over een strijdmacht kan worden beschikt, welke een gelanden vijand snel en met kracht kan aan grijpen. In overeenstemming met deze inzichten zijn de terzake ontworpen plannen belangrijk uitgebreid. Zooals hierboven reeds werd medegedeeld, is het be- noodigde materieel besteld en gedeeltelijk ontvangen. Naar het zich thans laat aanzien, zal de volledige uitwerking van deze plannen in redelijk korten tijd mogelijk zijn. De hedendaagsche methoden van oorlogvoering hebben mede geleid tot een wijziging in de inzichten omtrent de door het leger te voeren actie bij de verdediging van het eiland Java, tengevolge waarvan het noodig is ge bleken, een nieuwe verhouding in de bevelvoering in het leven te roepen. Een derde militaire afdeeling op Java werd ingesteld, welke maatregel mede een afspiegeling is van de gestegen legersterkte, terwijl tevens in algemeenen zin de militaire commandementen in overeenstemming zijn gebracht met de staatkundige indeeling van Java. Rekening houdend met de overheerschende beteekenis, welke in de mo derne krijgsvoering aan het luchtwapen moet worden toegekend, dient voor de personeelsvoorziening van dit wapen zooveel mogelijk partij te worden getrokken van het onder de burgerij bestaande enthousiasme voor de vlieg sport. Het ligt daarom in het voornemen, de opleiding tot sportvlieger te stimuleeren en op een zoodanig peil te brengen, dat na afloop van de oplei ding een militair brevet (M. brevet) kan worden uitgereikt. Zulks heeft ge leid] tot het kosteloos openstellen van de bestaande oefengelegenheid, waar tegenover staat, dat de sportvliegers zich, na verwerving van het brevet, voor verdere opleiding bij de Militaire Luchtvaart beschikbaar dienen te stellen, terwijl zij voorts in tijd van mobilisatie bij dit wapen worden ingedeeld. De deelnemers aan deze kostelooze opleiding vormen een Vrijwillig Vliegers Corps (V.V.C.) Voor de uitvoering van dit plan is een aanzienlijke verhooging van de gebruikelijke subsidie aan het Luchtvaartfonds noodig, waarvoor credieten zijn opgebracht in de voorliggende begroeting en in een aanvullende begrooting voor het jaar 1941. Evenals zulks het geval was met betrekking tot de hoofdbegrooting voor het dienstjaar 1941, kan ook aan de voorliggende begrooting slechts betrek kelijke waarde worden toegekend. Dit houdt wederom verband met de om standigheid, dat thans nog geenszins volledig kan worden overzien, welke aanschaffingsmogelijkheden het jaar 1942 zal bieden. Slechts voor die aan schaffingen, welke thans met redelijke zekerheid mogen worden verwacht, zijn credieten in de begrooting opgenomen. Daarnaast zal de Regeering vol gens de door Haar sedert het uitbreken van den oorlog gevolgde gedragslijn, van elke geboden gelegenheid tot aankoop van materieel, dat in het ver sterkingsplan past, onverwijld gebruik blijven maken, ook al zouden daar voor nog geen credieten zijn opgebracht. Opgemerkt zij, dat hoewel de aanschaffingen hoofdzakelijk op Amerika georiënteerd zullen blijven de pogingen, andere landen in de leveranties te betrekken, reeds resultaten hebben opgeleverddeze pogingen zullen worden voortgezet. Bij den inspannenden arbeid en verzwaarde diensten, welke van de weer macht worden gevorderd, behoort meer dan in normale tijden aandacht te worden besteed aan de gelegenheid tot ontspanning voor den soldaat. Het nieuw ingestelde kantoor O. en O. (Ontwikkeling en Ontspanning) heeft tot taak daartoe de gelegenheid te scheppen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 91