De algemeene inleiding van de begrooting voor 1942 deelt om trent de militaire defensie het volgende mede. 733 is voortgewerkt aan het staatsmobilisatiewerk met zijn belangrijke onder deelen zooals toepassing van burgerdienstplicht, oorlogsbevoorrading, in- dustrieele voorbereiding, regeling der eventueele vernietiging van installa ties of goederen, die een vijand van nut zouden zijn voorts ook aan lucht bescherming en Roode Kruis arbeid. Met de groote bedragen, welke gevoteerd worden voor de militaire de fensie, kon aan de verdere versterking van het leger en de vloot volgens de lijnen, welke in de Algemeene Inleiding op de begrooting voor het jaar 1941 geschetst werden, krachtig uitvoering worden gegeven. Voor die uitbreiding van het luchtwapen werden in het afgeloopen jaar groote bestellingen van verschillende typen vliegtuigen geplaatst. Hoewel de omstandigheden ongunstig waren voor een snelle aflevering en verscheping van oorlogsmaterieel, verliep de uitvoering van deze bestellingen op be vredigende wijze, zoodat het materieel van de Militaire Luchtvaart een be langrijke versterking heeft ondergaan, welke nog onafgebroken voortgang vindt. De personeelsvoorziening heeft daarmede gelijken tred kunnen houden de vliegtuigen kunnen bij aankomst onmiddellijk worden bemand en bediend. Dientengevolge werden bij de Militaire Luchtvaart nieuwe onderdeelen op gericht, waarvoor vliegvelden werden aangelegd, ingericht en van verdedi gingsmiddelen, ook tegen luchtinfanterie, voorzien. Andere luchtbases nade ren haar voltoooiïng. Bij de infanterie en de artillerie zijn eveneens nieuwe onderdeelen op gericht, uitgerust en bewapend. De aflevering van het bestelde motormaterieel verliep nagenoeg geheel volgens het aanschaffingsplan. Ook de aanbouw in Nederlandsch-Inclië van gepantserde auto's en overvalwagens leidde tot gunstige resultaten. Hierdoor kon een gedeelte van de infanterie worden gemotoriseerdaan bepaalde legeronderdeelen in de buitengewesten werden gepantserde en bewapende auto's toegevoegd de motoriseering en mechaniseering van de cavalerie zul len binnenkort zijn voltooid. De uitvoering van de geplaatste bestellingen aan vechtwagens en pantser- afweergeschut geeft grond aan de verwachting, dat de uitzending van dit materieel een regelmatig verloop zal hebben. Aan de versterking van de kustfronten en het inrichten van stellingen elders is veel aandacht besteeddeze werkzaamheden vinden nog voortdu rend voortgang. Het eindrapport van de Weerbaarheidscommissie, waarvoor de Regeermg Zich ten tijde van de indiening van de begrooting 1941 nog geen definitief oordeel had kunnen vormen, heeft sedert dien een onderwerp van nauwge zette studie uitgemaakt. De Regeering heeft de conclusie van de commissie, dat ter afdoende bestrijding van de nieuwe vormen van oorlogvoering ver sterking van de mankracht van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger een gebiedende eisch is, tot de Hare kunnen maken. Eveneens kan Zij in stemmen met de door de commissie geuite suggestie, de geboden versterking te verkrijgen door de invoering van een verplichten krijgsdienst zij het van beperkten omvang voor onderdanen niet-Nederlanders, waardoor aan het in breede kringen van de Inheemsche bevolking levend verlangen, aan de militaire verdediging van deze gewesten deel te nemen, wordt voldaan. Het ontwerp van een ordonnantie, welke de wettelijke basis legt voor de in voering van een zgn. „Inheemsche militie", is den Volksraad onlangs ter overweging aangeboden. Maakt het beeld van de huidige oorlogvoering een versterking van de mankracht van het leger noodzakelijk, om dezelfde redenen dienen ook de mobiliteit en de stootkracht van het leger te worden vergroot. Ook dit punt heeft een onderwerp van studie uitgemaakt van de Weerbaarheidscommissie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 93