739 personen om de telefoons, de brandstofpompen en tractors te bedienen wagentjes om de bommen naar de rekken te brengen en deskundigen hiervoor personeel voor het aanvoeren en brengen van munitie in de vliegtuigen, en hulppersoneel mecaniciens om de motoren na te zien speciale mecaniciens om schade aan de toestellen te herstellen. Personen, die niet bekend zijn met het vliegersvak, kunnen zich moeilijk voorstellen wat een taak het is, 1.000 vliegtuigen in de lucht te krijgen voor een massa-aanval. Wij spraken met Capt. Rickenbacker en hij stond versteld van de cijfers betreffende de voorbereidingen voor een „blitzkrieg" in de lucht. Wanneer wij deze cijfers beschouwen, beginnen wij iets te begrijpen, waarom Hitier, zelfs met drie maanden tijd om zich voor te bereiden en een groote meerderheid in het aantal gevechtstoestellen, niet in staat was de Engelschen in Augustus en September neer te slaan waarom de nazi's niet duizenden vliegtuigen zonden om de Engelschen tot overgave te dwingen. Nu is het noodig de theorie over den massa-aanval in de lucht in be schouwing te nemen en te zien, hoe de Duitschers deze theorie in practijk gebracht hebben. Deze theorie werd het eerst naar voren gebracht door een Italiaan, generaal Giulio Douhet, die verklaarde, dat een superieure luchtmacht door onophoudelijke aanvallen, zelf geen verliezen lijdend, zijn doel moest bereiken en overwinnen. Douhet schatte het verlies van de eerste golf vliegtuigen op 80 70 van de tweede, 60 van de derde, en zoo voort, tot er geen verliezen meer zouden zijn en de binnenvallende luchtmacht de lucht volkomen be- heerschte. Hij betoogde, dat een numeriek kleinere verdedigende lucht macht, zooals die van de Britten in den vorigen zomer, al zijn pogingen zou aanwenden om de eerste golven te bestrijden. Tegen den tijd, dat de negende golf zou komen overvliegen, zou het overblijvende deel van de verdedigende vliegtuigen gedaald zijn om brandstof en munitie bij te vullen, waardoor zij een doelwit zouden vormen voor de invalsvloot. Douhet theoretiseerde, dat, terwijl de lucht schoongeveegd was van vlieg tuigen van de verdediging na de achtste golf, iedere golf bommenwerpers, die erin geslaagd was door te breken, in staat zou zijn desgewenscht voort te gaan met het tot zwijgen brengen van het luchtdoelgeschut en de vernie tiging van militaire doelen. Hij geloofde ook, dat het luchtdoelgeschut na de negende of tiende golf geheel tot zwijgen zou zijn gebracht, omdat het zijn granaten zou hebben verbruikt aan de eerste aanvallers. Douhet stelde zich voor dat men tenslotte niet meer had te doen dan het bombar deeren van op de kaart staande geschutemplacementen, deze buiten werking te stellen, ingeval nieuwe granaten zouden worden aangevoerd. Hitler's bommenwerpers vielen tijdens het recente offensief in golven aan. Heele vloten bommenwerpers ronkten met tusschenpoozen van een half uur tot een uur van de bases op het Europeesche vasteland over het Kanaal. De Duitschers gebruiken hoogvliegende zware bommenwerpers met drie of vier motoren en in staat om voor een gewicht van een ton of meer aan bommen mee te voeren, benevens middelgroote bommenwerpers met twee motoren en in staat om ongeveer voor een ton aan bommen te vervoeren. Laagvliegende Stuka's, machines die hun bommen in een duikvlucht op het doel loslaten en dan weer de lucht in schieten om zich uit de voeten te maken, kwamen ook voor in den massa-aanval van September. Eenige Messerschmitt-jagers vergezelden de hoogvliegende bommenwerpers gedu rende de eerste aanvallen. Het aantal bommenwerpers had de overhand zooals generaal Douhet het had bedoeld. Gedurende de laatste aanvallen was het aantal jagers sterk vergroot. Niettegenstaande minutieuze voorbereidingen gedurende drie maanden, waren de Duitschers niet in staat te bereiken wat zij wenschten. Zij be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 96