745 een economisch, zij het daarom niet minder gevaarlijk karakter draagt. Nippon wil op de allereerste plaats de vrije beschikking hebben over de markten in het Oosten voor den afzet van zijn industrieele producten, een van de levensvoorwaarden voor Japan het wil daarnaast de ontwikkeling van andere industrieën in het Oosten voorkomen en het wil ten derde tot bepaalde grondstoffen zoo ruim mogelijk toegang hebben. Dit laat zich in geen geval vereenigen met een opdringenden invloed van Duitschland naar deze contreien, want de economische doelstelling van een eventueel overwinnend Duitschland zal na den oorlog precies dezelfde zijn als die van Japan de beheersching van de Oostersche markten voor goed- koope fabrikaten. Dit is het gevaar, dat Japan inziet en speciaal de extremistische groepen zijn hierdoor voor een dilemma geplaatst, waarbij zij uitermate moeilijk een beslissing kunnen nemen. Principieel zijn zij van oordeel, dat in weerwil van alle neutraliteitsver dragen en schoone woorden van den laatsten tijd, van de plotseling opdoe mende gelegenheid gebruik moet worden gemaakt om met den aartsvijand Rusland zoo mogelijk voor goed af te rekenen, maar tegelijkertijd weten zij, dat zij, door dit te doen, voor Duitschland de poorten naar het Oosten openen. Van extreem-nationalistische zijde wordt hierop in de verschillende bladen en in het bijzonder in de Kokumin Shimbun met nadruk gewezen. En de veelvuldige besprekingen, welke op het oogenblik te Tokyo plaats hebben tusschen den minister en hooge functionarissen van buitenlandsche zaken en den Duitschen ambassadeur Eugen Ott, zullen zeer waarschijnlijk betrek king hebben op de vraag, hoe bij een verslaan van Rusland de invloedssferen tusschen Japan en Duitschland zouden moeten worden verdeeld. Zeer vermoedelijk zal Japan zich daarbij op het standpunt stellen, dat het de economische invloedssferen in het z.g. Nabije Oosten en Afrika gaarne aan Duitschland over laat, zoomede den invloed over Europeesch-Rusland, maar dat het aan zichzelf de invloedssferen in Azië voorbehoudt, dat wil zeggen, die ten Oosten van het Oeralgebergte, die in Perzië, Afghanistan en Britsch-Indië en in het bijzonder die in het zuidelijk deel van den Pacific. Voordat Berlijn en Tokyo met betrekking tot dit belangrijke vraagstuk tot een oplossing zijn gekomen, waarbij een Berlijnsche belofte natuurlijk van zeer relatieve waarde is, zal Japan de politiek van afwachten blijven volgen, want het minst van al wenscht het Duitschen invloed in het gebied, dat het onder eigen economische overheersching wil stellen. Een ander land, dat door het Duitsch-Russische conflict in het licht van den schijnwerper is geplaatst, is Finland. Dit is een uitermate tragisch geval. Onverdeeld en van ganscher harte hebben wij in den winter 19391940 onze sympathie aan de zijde van het Finsche volk gesteld en wij hebben het betreurd, dat Finland ten slotte tot het opgeven van den strijd werd gedwongen. Het is menschelijk en begrijpelijk, dat de Finnen thans gebruik willen maken van de kans, zich op den Russischen vijand te wreken. Maar het is diep tragisch, dat zij zich daartoe thans plaatsen aan den kant van den nazi overweldiger. Want dit kan alles beteekenen, behalve toekomstige vrijheid en onafhankelijkheid en de Finnen bevinden zich „between the devil and the deep sea". Met de weinige gegevens, welke ons ter beschikking staan, is het uitermate moeilijk, een oordeel te formuleeren over Finland's houding. Wij weten niet in hoe groote mate pressie op zijn regeering is uitgeoefend wij kennen de overwegingen niet, die tot de uiteindelijke beslissing leidden. Maar wel gelooven wij, met de zekerheid van de uiteindelijke nazi-nederlaag voor oogen, dat de Finnen verkeerd hebben gekozen en dat in dit geval een afzijdig blijven van den strijd tot een sterkere positie in de toekomst zou hebben kunnen leiden. De andere landen, die zich bij Duitschland in dezen oorlog tegen Rusland hebben aangesloten zijn te verwaarloozen factoren, m.u.v. Roemenië, van

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 102