667 Het eenige afdoende beletsel voor een dergelijk optreden is een stevig eigen luehtoverwichtvernietiging van de aanvallende toestellen in de lucht en in hun bases. Deze gedachte is geenszins nieuw. Opvolgende legerleidingen zijn met taaie volharding opgekomen voor uitbouw van het luchtwapen. Men heeft in dit streven allerlei dingen willen zien, die er niet in besloten zijn. Technici hebben zich op de vraag geworpen, welke typen oorlogsschepen de beste kans maakten tegen het luchtwapen berekeningen van trefkans en uitwerking zijn gemaaktexperts zijn elkaar op papier te lijf gegaan. Dit verschijnsel is in alle landen vertoond, doch doet aan de kern van de zaak, zooals ik die zoo juist stelde, weinig af. Ik meen dan ook te moeten gelooven, dat er na de ervaringen van dezen oorlog overal een beter begrip is ontstaan voor het streven der „luchtvaartenthousiasten". Dank zij het feit, dat sedert 1936 op ruimer schaal met den uitbouw van het legerluchtwapen is begonnen, hebben wij thans een luchtwapen, dat er wezen mag, breidt het aantal luchtbases, het aantal vliegtuigen zich dagelijks uit. Het verdient wel de aandacht, dat het luchtwapen in de oorlogvoering nog zeer jong is. Legers en vloten hebben door de eeuwen heen bestaan nieuwe technieken hebben telkens andere strijdwijzen gebracht, zonder echter de beginselen van de oorlogvoering te land of ter zee aan te tasten. Er is geen principieel verschil tusschen het gebruik van zeemacht in den vorm van triremen of van moderne slagschepen en hun omlijsting, tusschen het gebruik van landmacht in den vorm van strijdolifanten of van vechtwagens. Het luchtwapen brengt echter iets geheel nieuws en wij staan nog slechts aan het begin van zijn ontwikkeling. Tot nu toe heb ik gesproken over den invloed van den motor op de maatregelen van den aanvankelijk afwachtenden verdediger. Dezelfde mogelijkheden, die de aanvaller heeft gekregen, staan echter ook open voor den verdediger Ik heb ze U in het kort geschetst in onze sterk gemechaniseerde en gemotoriseerde „slagtroepen" en ons luchtwapen. De mogelijkheden voor den politieken verdediger gaan echter nog verder zij kunnen hem brengen tot tactisch en strategisch offensief. Was het vroeger noodzakelijk, te rekenen op een gedurende de krijgsverrichtingen in hoofdzaak onveranderd blijven van de aanvankelijk gekozen groepeering der troepen, m.a.w. op concentratie van krachten op Java en eenige belang rijke punten in de buitengewesten, thans bestaat de mogelijkheid tot ver schuiving in snelle concentratie op andere punten. Vooral is het mogelijk, reeds door ons bezette punten snel en afdoend te versterken. Er ontstaat hierdoor grooter zekerheid, dat vooruitgeschoven bases en andere inrichtingen behouden blijven. Die vooruitgeschoven bases hebben dus niet meer de beteekenis van een belemmering van 's vijands opmarsch in ons gebied, doch zij zullen dit wel degelijk kunnen beletten. Het behoud van de bases waarborgt bovendien op zichzelf weer snelle concentratie van krachten in andere richting. Uit deze punten nabij de peripherie van onzen archipel zal het voorts mogelijk zijn, offensieve operaties te ondernemen tegen 's vijands uitgangs bases of zelfs den vijand in eigen huis aan te tasten. Hier treedt wel zeer duidelijk de beteekenis van het grondleger voor luchtwapen en vloot op den voorgrond. Men heeft zich wel eens afgevraagd, wat de beteekenis is van het verdedigen met grondtroepen van bepaalde gebieden van onzen archipel. Deze gebieden zijn niet willekeurig gekozen. Het gaat niet om de verdediging van bepaalde stukken grond zonder meer. Dit spreekt weliswaar het meest tot het sentiment, doch de militair mag zich niet uitsluitend door dergelijke overwegingen laten leiden. Verdediging van bepaalde gebieden is de moeite waard, wanneer die gebieden van belang zijn, als producent van voor de oorlogvoering onmisbare zaken, of vanwege hun gewicht t.a.v. de militaire oorlogvoering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 24