5. CHINA door H. DE FREMERY, Gep. Kolonel van den Generalen Staf. Dit jaar heeft de overbrenging van den Chineesch-Japanschen oorlog naar het wereldplan te zien gegeven. Langzamerhand is de beteekenis van dezen oorlog voor een ieder duidelijk geworden. Het is niet Japan, dat bezig is China te veroveren. Het is China, dat een poot van den Japanschen Zwarten Draak vast houdt en dit dier belet, met zijn vurigen adem het Zuiden in brand te zetten. Wat van belang is, is het feit, dat in het hoogere doel van den oorlog groote wijziging is gebracht, een wijziging, die niet kan nalaten, uiteindelijk haar invloed te doen gelden in lagere regionen van den strijd. Tot in het begin van 1937 bepaalden de Vereenigde Staten en Groot Brittannië zich tot een struisvogelpolitiek tegenover den Japanschen inval in China, en de pogingen van dit land, zich naai de beginselen, neergelegd in het Tanaka-memorandum van 1928, meester te maken van het Oost-Aziatische vasteland. Toen echter de uitbarsting van den „bliksemoorlog" in Mei van het vorige jaar heel Europa in brand zette en het een oogenblik leek of Hitiers plannen ter verovering van Europa inderdaad zouden slagen, toen sloegen ook de Japansche politieke aspiraties om en werd het politieke programma in dier voege gewijzigd, dat van dat moment af de verovering van de Fransche, Britsche en Nederlandsche gebieden in Oost-Azië, vóórdat een ander zich daarvan zou kunnen meester maken, op den voorgrond trad. Daardoor kreeg de strijd in China voor Amerika en Engeland een geheel ander aspect, van dat oogenblik af is de Chineesch- Japansche strijd gevoerd in een andere sfeer. De Chineesche weer stand maakt nu deel uit van den strijd van de democratieën tegen de dictators, van dat oogenblik dateert de openlijke steun aan China en de openlijke tegenwerking door een handelsembargo in den vorm van uitvoerverboden -van de Japansche agressieve handelingen. Japan van zijn zijde heeft daarop alles gedaan wat 669 Deze maand zal het vier jaar geleden zijn, dat toen Abessinië nauwelijks was overweldigd en in Spanje de burgeroorlog nog woedde bij de Marco Polo brug nabij Peking geloste geweerschoten het Liukaochao-inci dent en daarmede den strijd van het Chineesche volk om zijn onafhankelijk heid en een ongeschonden Rijk van het Midden inleidde. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 29