B. NOGMAALS DE SLAG OM ENGELAND. 738 Maar de belangrijkste factor van alles is, dat het transport veilig is: geen Deutsche onderzeeër kan Amerika's leveringen van bomvliegtuigen aan Engeland torpedeeren en geen Duitsch jachtvliegtuig onderschept den stroom van vliegend materieel, dat met feillooze zekerheid en zonder ver liezen Engeland binnenkomt. Over dit onderwerp schreef de luchtvaartredacteur van de New York Sun onderstaand, aan de Oosthoekbode ontleend artikel. Sprekende „koppen" in de dagbladen „Engeland zal Duitschland in 1943 in de lucht evenaren" „Kolonel Lindbergh getuigt van Duitschlands grooten voorsprong op het gebied van oorlogsvliegtuigen" „T.P. Wright taxeert de Duitsche productie op 20.000 vliegtuigen per jaar". Zulke berichten vormen in .de verbeelding van het publiek een beeld van groote luchtvloten, duizenden en tienduizenden in een massa-aanval. Het brengt ons op het idee, dat het swastikateeken de geheele lucht boven Engeland verduistert met duizenden binnenstormende vliegtuigen in een eindeloos offensief. In hun verbeelding zien de menschen golven reusachtige bommenwerpers brandbommen en ontplofbare stoffen uitwerpen en op een hoogte van 4000 meter, terwijl duizenden begeleidende jagers hen beschermen tegen aanvallen. Op geringe hoogten werken de gevreesde Stuka's, bij hon derden in duikvluchten met een geweldige snelheid ontdoen zij zich van hun lading precies boven hun doelen. Zoo ziet de fantasie het. Wanneer deze betoovering verbroken is en het verstand zich weer met de werkelijkheid gaat bezighouden, rijzen er verschillende vragen in ons op„Waarom gebeurde dit alles niet het vorig jaar September, toen Hitler's voordeel in de lucht misschien grooter was dan ooit „Waarom worden zulke aanvallen niet iedereen dag gedaan, indien het weer het toelaat?" „Wanneer Hitier deze vliegtuigen heeft, waarvoor spaart hij ze dan?" Het doel van dit artikel is, deze vragen te onderzoeken en te trachten ze te beantwoorden. Dit eischt een bestudeering van de physische, mechani sche en geografische problemen, die Hitier moet oplossen, indien hij Engeland wil treffen met een kolossalen aanval van een 10.000 tot 12.000 toestellen. Het is ook noodig, de verschillende phasen van den luchtoorlog te bestudeeren, de strategie van den voortgezetten massa-aanval en het vraagstuk van de verdediging. Britsche en andere bronnen zeggen, dat Hitier niet in staat zal zijn meer dan 12.000 vliegtuigen voor een „blitzkrieg" tegen Engeland te gebruiken. In dit artikel moeten wij aannemen, dat de aanval uitgevoerd zou worden met 12.000 toestellen, in golven van 500 stuks. Dit zou beteekenen, dat binnen een periode van minder dan negen uren de geheele luchtmacht op Engeland losgelaten zou zijn. Van de 12.000 vliegtuigen zouden 8000 bommen werpers zijn en ongeveer 4000 begeleidende jagers. Hitier heeft de toestellen, doch indien hij een aanval uit de lucht beraamt op de manier, zooals wij dat aannemen, moet hij ook hebben vliegvelden, van waaruit hij kan opereeren brandstofvoorraden op ieder vliegveld smeeroliën voor de sterke vliegtuigmotoren munitie voor den defensieven afweer ontplofbare en brandbommen voor de aanvallers olie en benzinetanks en verplaatsbare pompen tractors om de vliegtuigen van de gecamoufleerde bosschen naar den rand van het vliegveld te brengen tonnen zand of aarde in zakken om de toestellen te beschermen tegen het in brand schieten door vijandelijke aanvallers een verbindingsdienst tusschen alle vliegvelden

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 95